İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - 2

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Aksi takdirde, sorunlarla karşılaşabilir, aracı reel piyasa değerinin oldukca daha üzerine satın alabilir yada aldığınız araçtan memnun kalmayabilir ve zarar edebilirsiniz. Biz de sizlere, araç satın alırken zor durumda kalmamanız ve iyi bir tercih yapabilmeniz için bir yazı hazırlayarak yardımcı olmaya çalıştık. İşte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan o adımlar:

 0
İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - 2

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Aksi takdirde, sorunlarla karşılaşabilir, aracı reel piyasa değerinin oldukca daha üzerine satın alabilir yada aldığınız araçtan memnun kalmayabilir ve zarar edebilirsiniz. Biz de sizlere, araç satın alırken zor durumda kalmamanız ve iyi bir tercih yapabilmeniz için bir yazı hazırlayarak yardımcı olmaya çalıştık.
İşte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan o adımlar:
1: Ekstra harcamalar olacağını göz önünde bulundurun. Ona göre bütçe hesabınızı yapın.

Bütçenizi hesaplarken satın alma işlemleri esnasında, devir işlemleri, vergiler, sigortalar ve fiyata dahil olmayan daha birçok masraf çıkacağını ihmal etmeyin. Bu masraflar seçtiğiniz aracın modeli, markası ve yaşına nazaran değişkenlik gösterecektir.

 

2: Doğru aracı seçtiğinizden emin olun.

Bütçenizi belirledikten sonrasında sizin için en uygun aracı seçtiğinizden emin olun. Aracı niçin istediğinizi, sizin için ne benzer biçimde artıları bulunduğunu kendi kendinize sıkıntı.

Örneğin; Ailecek pikniğe mi gideceksiniz? Tatile mi çıkacaksınız yoksa işe mi gideceksiniz? Güvenli bir araba mı istiyorsunuz yoksa azca yakıt tüketen bir araç mı? Otomatik mi olmalı arabanız yoksa düz vites mi?

Aracın güzel teknik özelliklerine, donanımına ve kullanışlılığına gore karşılaştırmalar yapın.

 

3: Aracın piyasa değerini öğrenin.

Satıcı ile irtibata geçmeden önce, seçtiğiniz aracın piyasa değerlerini öğrenin. Araştırdığınız öteki araçların, aynı model ve aynı yaşta bulunmasına dikkat edin. Daha sonra satıcı ile görüşmenizde, fiyat endeksini daha iyi yapabileceksiniz.


4: Satıcı ile iletişime geçin.

İlk telefon görüşmenizde şu temel soruları sorun:

Aracı neden satmak istiyorlar?
Ne zamandan beri aracı kullanıyorlar?
Önemli bir kaza var mı? Hiç hasarı oldu mu?
Araç genel olarak ne durumda?
Motor durumu iyi mi?
Son bakımı ne vakit yapılmış oldu ve hangi parçalar bakıma alındı?

 

5: Aracı ne olursa olsun gözünüzle görün.

Herhangi bir gözle görülür hasar var mı deneyin. Temel noktaları kontrol edin. Aracı gün ışığında deneyin. Kaportayı, kapıları ve bagaj kapağını açın. Karoser çizikleri, delikler ve paslanma var mı deneyin. Aracın çevresinde bir iki tur atın ve bütün parçalarının aynı renk olup olmadığına bakın. Radyatörü kontrol edin. Motora göz atarak yağ çubuğunu çekip ucundaki yağın rengini kontrol edin.

 

6: Şasi ve motor numarasını kontrol edin.

Numaraların aracın ruhsatında olan şasi numarası ve motor numarası uyuşup uyuşmadığını kontrol edin. Bu numaralar yardımıyla vasıta ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

7: Test sürüşüne çıkın.

Araç ile alakalı bilgi edinmenin, aracı tanımanın en güzel şekillerinden biridir ama ancak kısa bir süreliğine aracı kullanmakla yetinmeyin. Radyo ve koltukların hareketinden tutun ısıtma sisteminin sıcak ve soğuk ayarına kadar kontrol edin.


8: Mutlaka bir araçtan anlayan kişiden yardım alın.

Makul bir ücret karşılığında, aracınızı iyi bir ustaya gösterin. Araç servis bakımlı ise alakalı markanın servisine uğrayarak servis kayıtlarını isteyin.

9: Sigorta şirketinizden yardım alın.

Varsa sigortacınıza, yoksa herhangi bir sigorta acentesine gidip plaka ve şasi numarasından kasko ve kaza sorgulaması yaptırın. Böylece aracın geçmişte kaza kaydı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Sürprizlere hazırlıklı olun.


10: Pazarlığınızı iyi yapın

Satıcı pazarlık payı olmadığını söylese bile siz kesinlikle pazarlık yapın. Herhangi bir kusur fark ederseniz satıcıya bahsedin ve bunun için fiyat indirimi isteyin. Piyasa fiyatlarından bahsedebilirsiniz. Pazarlık planınızı görüşmeye gitmeden ilkin belirleyin.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

amcaoglu 30 yaşındayım. İzmirliyim. Acemi yazarım :) ustalaşmaş için burdayım. Yalnız yazılarımı okuyan herkese nacizene tavsiyem. Yorum be beğeni atarsanız, oldukça motive olurum. Eleştiriye açık biri değilim. ;) Burdaki güzel kitle için herkese teşşür ederim. Büyük çoğunluğu kaç para kazandığımı soruyor. Bunla ilgili yazı paşlaştım arkadaşlar. ilk başlarda oldukça düşük bir kazanım vardı. Ama yazılarım okundukça vede içerik sayım arttıkça kazancımda doğru orantılı şekilde arttı. O yüzden rahatlıkla söyleyebilirim. Yaklaşık 2 yıldır, bu sitede, ilk 3 ay pasif gelirim vardı. ilerleyen zamanlarda bu gelirim aktif gelire dönüştü. Ve şuanda bu platformda aylık 1500-3000 tl arasında bir gelirim var. Tavsiyem başlamanızdır. Böyle kaliteli bir platform çok az rastlanır. Hepinizi seviyorum..