İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler -1

Sıfır kilometre vasıta fiyatlarının son zamanlarda döviz kurları ile birlikte yükselmesi tüketicileri ikinci el otomobil almaya yönlendiriyor. Her ihtiyaca yönelik araç bulabileceğiniz ikinci el pazarında, bu kadar fazla seçeneğin olması ve oluşabilecek tehlikeli durumlar karar verme sürecinde alıcıları oldukca zora sokuyor. Peki ikinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 0
İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler -1

Sıfır kilometre vasıta fiyatlarının son zamanlarda döviz kurları ile birlikte yükselmesi tüketicileri ikinci el otomobil almaya yönlendiriyor. Her ihtiyaca yönelik araç bulabileceğiniz ikinci el pazarında, bu kadar fazla seçeneğin olması ve oluşabilecek tehlikeli durumlar karar verme sürecinde alıcıları oldukca zora sokuyor.

Peki ikinci el otomobil alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Sizin için hazırlamış olduğumuz bu rehber ile beraber ikinci el otomobil alırken hangi detaylara dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili düşünce sahibi olabileceksiniz.

1) Aracı Kimden Aldığınızı Bilmek
Araç alırken dikkat etmeniz gereken konulardan ilki bu olmalıdır. Aracın bugüne kadarki ruhsat sahipliği sayısını öğrenmekle başlayabiliriz. Bu hizmeti 5664’ kısa bildiri atarak, sorgulama ekranından kolayca elde edebiliriz. ( ör : DETAY boşluk PLAKA ) Bu plakalı aracın ruhsat iyelik yılını, kaç yıldır bu kullanıcıda bulunduğunu, aracın kaç senedir kaskolu kullanıldığı da dahil olmak üzere bu hizmetten faydalanarak kolayca öğrenebiliriz.
Kullanılmış otomobil almayı düşünen tüketicilerin büyük bir bölümü ilk kullanıcısından almayı tercih etmektedir. Bu tabii ki önemli bir ayrıntılar ama şart değil. Şahıslardan yaptığımız alımlarda önemli olan aracın kısa sürede devir görmüş olmaması, aracın alındığı ferdin ruhsat sahipliğinin süresinin kısa olmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Buna alternatif olarak ikinci el araba alım satımı yapan, ekspertiz ve kilometre garantisi veren kurumlardan da aracınızı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

2) Aracın Fiziki Durumu – Kaporta Ekspertizi
Alacağımız aracın dış görünüşü elbet hepimiz için önceliklidir. Lakin şehrin ve trafiğin yoğunluğundan ötürü veya bir çok kullanıcının park yeri bulmakta yaşamış olduğu sorunlardan oluşan hafifçe ve büyük ölçekli kazalara maruz kalan araçların durumunu öğrenmek her araç satın almak isteyen tüketicinin düşüncesidir.

Bunun için almaya karar verdiğimiz ikinci el otomobilin kurumsal bir hüviyet altında hizmet veren, tüm bilgileri inceleyen, yazılı ve kaşeli bir rapor halinde tüketiciye sunan ekspertiz firmalarından aracımızın durumunu sıhhatli bir biçimde öğrenebiliriz.

Nisan ayında çıkan yeni düzen ile ikinci el arabalarda artık ekspertiz zorunluluğu bulunuyor. Daha emin ve şeffaf bir tecim ortamı için yapılan tertip ile tüketici hakları daha çok korunacak.

3) Mekanik Durum ve Motor Kontrolü Yaptırmak
Aracın motor ve mekanik durumunun kontrolü ve lüzumlu araştırmaların sağlanması araçtaki mekanik aksamın doğru çalıştığını anlamak için icap eder. Kullanılmış araçlarda ne olursa olsun yapılması gereken bu kontroller ilerde karşınıza çıkacak plansız masraflar dizisini önlemek için ihtiyaç duyulan bir uygulamadır.
Bilirkişiler tarafından yapılan bu kontrollerde aracın alt kısmından bir darbeye maruz kalıp kalmadığı, ön takımında bir mesele olup olmadığına bakılır. Aracın yağ ve egzoz kaçakları tespit edilir.

Bu uygulamayı da yukarıdaki metinde belirtiğimiz gibi ekspertiz kurumlarından ya da yetkili servislerden kolayca öğrenebilirsiniz.

4) Lastik Durumunu Kontrol Etmek
Araç alırken bir diğer kontrol etmemiz gereken konu ise lastik durumlarıdır. Arabanızın tam performans göstermesi ve olabilecek kazaların önüne geçilmesi açısından lastikler belirli standartlara sahip olmalıdır.

Lastik diş derinlikleri yasal erozyon sınırlı 1,6mm’nin altında olmamalıdır. Çünkü bu durumlarda vasıta muayeneden geçemez. Dolayısıyla araçların lastik diş derinliklerini satın almadan ölçmeniz ve standartlara uygunluğunu test etmeniz gerekir.

5) Kilometre Durumunu Kontrol Etmek
İkinci el piyasasında vasıta kilometresi arabaların değerinin artmasına ya da yükselmesine tesir eden faktörlerden birisidir. Motor kullanması ve yürür aksamların daha azca yıpranması buna bağlıdır. Dolayısıyla vasıta alırken kilometre durumunu test etmeniz gerekir.

Bakımları tertipli yapılma ve temiz kullanılmış araçlarda yüksek kilometreler çok fazla sorun oluşturmamaktadır. Fakat kilometre mevzusunda yapılan yanlış beyanlara ve hileli uygulamalara dikkat etmelisiniz. Aracın kilometresini TüvTürk ve servis kayıtlarından doğrulayabilirsiniz.

6) Hasar Bilgisinin Sorgulanması
Aracın hasar bilgisi fiyatına tesir eden en temel konudur. Ayrıca aldığınız ikinci el araçta daha sonradan herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için tramer kaydı sorgusu ne olursa olsun yapmalısınız.

Araç hasar ve kaza durumunu öğrenmek ek olarak aracın fiyatının da daha net belli olmasını sağlar.

Bu sorguları rahatça cep telefonunuz üzerinden sms ile yapabilirsiniz. Araç şasi numarasını yahut plaka numarasını yazıp 5664’e mesaj atarak aracın geçmiş hasar ve kaza kaydına ulaşabilirsiniz. Bu işlemin en sıhhatli olanı ise aracın şasi numarasından sorgulanmasıdır.

( ör : HASAR PLAKA ) --- ( ör: HASAR ŞASİ NUMARASI ) şeklinde yapabilirsiniz.

Uyarıcı bir not ise bazı kullanıcılar araçlarda oluşan bazı hasarların tramere yansımaması için hasar ücretini kendi cebinden karşılamaktadır. Bu hususu aydınlatmak için ise ekspertiz yaptırmadan alım yapmamalıyız.

5664 üzerinden yapacağınız sorgulamalarda 7-8₺ ücret kesilmektedir.


7)  Aracın Yedek Anahtar ve Ekipmanlarının Durumu
Aracı almadan önce yedek anahtarının durumu kontrol edilmelidir. Araç yedek anahtarı güvenlik için önemlidir. Kaç tane yedek anahtarının olduğu bilinmesi daha güvenilir bir alışveriş için gereklidir. Ayrıca yedek anahtar maliyeti artıran etkenlerden birisidir.

Herhangi bir hırsızlık durumunun önüne geçilmesi ve gereksiz maliyetlerden kaçınmak için mutlaka yedek anahtar durumunu satıcıdan öğrenin. Ayrıca aracın pert veya çalınma durumlarında kasko ödeme öncesi aracın ruhsat ve yedek anahtarını kullanıcıdan talep etmektedir.

Alacağınız aracın kitapçıkları, ilk yardım seti, stepne ve kriko gibi ekipmanlarının tam olmasına özen gösteriniz. Ekipmanların tam ve eksiksiz olması itimat açısından mühim olduğu benzer biçimde hem de istenmeyen maliyetlerin de önüne geçecektir.

8) Aracın Resmi Kayıtlarına Bakmak
Kullanılmış araba alımında mühim bir teferruat aracın resmi evrakları ve alım işlemlerinde izlenecek yollardır. Aracın MTV ve TPC borçları, yapılandırılan vergi borçları, banka yada başka müessese ya da şahıslara ilişik haciz durumlarına dikkat etmeliyiz. Bu işlemleri web üstünden yapabiliriz.

Vergi borçlarını İnternet Vergi Dairesi üzerinden sorgulayarak, aracın üzerindeki haciz durumlarını ise ruhsat sahibinin e-devlet şifresinden kolayca sorgulayabilirsiniz. Böylece noter satışı esnasında kötü bir sürprizle karşılaşmamış olmuş olursunuz.

9) Fiyat Analizi Yapmak
İkinci el vasıta alırken piyasa durumunu ve muadil araçların ne kadara satıldığını evvelinde araştırmanız gerekir. Bu fiyat araştırmasını yaparken aracın mevcut durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü her aracın hasar ve hata durumu aynı değildir.

Almak dilediğiniz ikinci el araba piyasa eşdeğer fiyatından ne oldukca altında ne de fazlaca üstünde olmalıdır. Fiyatları incelerken farklı kaynakları takip etmeniz daha doğru fiyatlara ulaşmanıza destek sağlar.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere..

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

amcaoglu 30 yaşındayım. İzmirliyim. Acemi yazarım :) ustalaşmaş için burdayım. Yalnız yazılarımı okuyan herkese nacizene tavsiyem. Yorum be beğeni atarsanız, oldukça motive olurum. Eleştiriye açık biri değilim. ;) Burdaki güzel kitle için herkese teşşür ederim. Büyük çoğunluğu kaç para kazandığımı soruyor. Bunla ilgili yazı paşlaştım arkadaşlar. ilk başlarda oldukça düşük bir kazanım vardı. Ama yazılarım okundukça vede içerik sayım arttıkça kazancımda doğru orantılı şekilde arttı. O yüzden rahatlıkla söyleyebilirim. Yaklaşık 2 yıldır, bu sitede, ilk 3 ay pasif gelirim vardı. ilerleyen zamanlarda bu gelirim aktif gelire dönüştü. Ve şuanda bu platformda aylık 1500-3000 tl arasında bir gelirim var. Tavsiyem başlamanızdır. Böyle kaliteli bir platform çok az rastlanır. Hepinizi seviyorum..