İlginç Bir Sanat: Scrimshaw

Scrimshaw fildişine işlenen ilginç bir sanat.

 0
İlginç Bir Sanat: Scrimshaw

Scrimshaw, fildişi veya kemik üzerine titizlikle resim oyma sanatıdır. Bazı tarihçiler bunun birkaç yerli Amerikan zanaatından biri olduğunu ve muhtemelen tamamen Amerika'da ortaya çıkan tek sanat formu olduğunu düşünüyor. Aslen Inuit ve Kuzeybatı Sahili'ndeki diğer yerli gruplar tarafından yüzyıllardır uygulanan bu uygulama, 1800'lerin başlarında New England'dan balina avlama gemileri üzerinde çalışan denizciler tarafından benimsendi. Scrimshaw kelimesi sanat formuna atıfta bulunurken, scrimshaw yapan biri scrimshander olarak anılır.

Kelimenin gerçek etimolojisi belirsizdir; bazı tarihçiler, "zaman harcamak" anlamına gelen Flemenkçe denizcilik ifadesinden türetildiğini savunuyor. Aslında kelimenin köken, sanat hakkında ipucu da veriyor. Kötü yaşam koşullarına sahip bir gemide iki ila beş yıllık yolculukların monotonluğunu bir düşünün. Balina görmeden haftalar, aylar geçebilir. Bu yüzden balina avcıları, bol miktarda bulunan doğal malzemelerle, balya, diş ve çene kemiği ile çalışmaya yöneldiler. Limanda denizciler onları mal ve hizmetler için tüccarlara sattılar. Sperm balinasının fildişi dişleri, denizcinin göğsünde istiflenebilecek kadar küçük oldukları için, scrimshaw en popüler olanıydı.

Balina dişlerinde, denizcilerin bir bıçakla kazıyarak çıkardıkları ve ardından köpekbalığı derisi veya süngertaşı ile yüzeyi düzleştirerek çıkardıkları sırtlar ve diğer kusurlar vardır. Ardından yüzey yumuşak bir bezle çok parlak olacak şekilde parlatılır. Cilalı yüzeye bir resim çizmek için bir cep bıçağı kullanılır. Kazıma sırasında periyodik olarak denizci pigmenti kesiklere ve çiziklere sürer. Bu pigment, resmin canlanmasını sağlar. Mürekkep yoktu, ancak balina avcılarının pigment oluşturmak için balina yağı ile karıştırılan barut gibi aşçının ocağından çıkan kurumdu. Balina dişlerinde çok çeşitli konular tasvir edildi, ancak en yaygın olanları yelken açtıkları geminin resimleri, eşlerin veya sevgililerin portreleri ve deniz kızları da dahil olmak üzere çeşitli deniz canlılarıydı.

Ancak 1800'lerin sonlarına doğru, balina avcıları arasında scrimshaw'ın azalmasına birçok faktör katkıda bulundu. Doğal gaz ve diğer petrol bazlı ürünler keşfedildi ve balina yağına olan talebin hızla düşmesine neden oldu. Balina avcılığı endüstrisinden geriye kalanlar, daha iyi işleme ekipmanı ve daha büyük depolama kapasitelerine sahip daha büyük, daha hızlı, buharla çalışan gemiler inşa ederek daha verimli hale geldi. Gemi toplarından atılan zıpkınlar, daha önce küçük kayıklardan elle atılanlara göre çok daha uzak mesafelerde daha isabetliydi. Bu değişiklikler, gemilerin daha küçük mürettebatla daha verimli çalışmasına olanak tanıdı, bu da denizcilerin scrimshaw sanatını yapması için daha az boş zaman anlamına geliyordu. 1860'ların sonlarında, gerçekten başarılı olan ilk merkez ateş fişekleri piyasaya sürüldüğünde, artık barutlara gerek yoktu. Bu, barut tedariğinin sona ermesi anlamına geliyordu. Tüm bu değişikliklerle birlikte, scrimshaw neredeyse kayıp bir sanat haline geldi.

Yaklaşık yüz yıl sonra, büyük ölçüde hevesli bir scrimshaw koleksiyoncusu olan ABD Başkanı John F. Kennedy sayesinde, scrimshaw'ın popülaritesi yeniden arttı. Koleksiyoncuların çoğu, neredeyse yalnızca güçlü ispermeçet balinasının resimli dişleriyle ilgileniyordu. Ancak talebe rağmen, daha az sayıda yeni parça üretiliyordu çünkü bu çiğ dişler sınırlı sayıda bulunuyordu ve her geçen gün daha da pahalı hale geliyordu. Diğer balinalar ve deniz memelileriyle birlikte ispermeçet balinaları 1970 yılında Nesli Tükenmekte Olan Türler Listesine konulduğunda, balina dişlerini bulmak ve satın almak daha da zorlaştı.

1970'ten önceki yıllar boyunca, scrimshanders görkemli Afrika Filinden fildişi kullanıyordu. 1970'ten sonra fil dişleri, ince bez için daha da yaygın bir yüzey haline geldi. Bu malzeme birçok yönden sanatçıya boyut, şekil ve kalınlık açısından daha fazla özgürlük verdi. Yine de 1989'da Afrika Filine koruma statüsü verildi ve fil dişi ithalatı ve ihracatı, dünyanın çoğu ülkesinde olduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yasa dışı hale geldi.

Bugün New England sahil kasabalarındaki mağazalarda bulunabilen Scrimshaw, büyük olasılıkla doğal olarak tutulan geyik, geyik veya geyik boynuzları ve hatta ara sıra geri dönüştürülmüş piyano anahtarı üzerine kazınmıştır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow