İndirimli emeklilik nasıl olur?

sosyal güvenlik kurumuna milyonlarca sigortalı belli bir oranda prim ödemesi yapmaktadır.daha az para ödeyerek sosyal güvenlik kurumundan bağkur yolu ile emekli olma yolu anlatılmaktadır. sosyal güvenlik kurumu ile ziraat bankasının arasında imzalamış olduğu protokolle daha az prim tutarı ödeyerek en az 20 bin türk lirası karlı çıkabilirsiniz.

 0
İndirimli emeklilik nasıl olur?

İndirimli emeklilik nasıl olur?

Günümüzde pek çok kişinin hayali emekli olmaktır. Pek çok kişi sosyal güvenlik kurumuna çalışma hayatı boyunca prim ödemesi yapmaktadır. En az 20 bin Türk lirası ödeyerek indirimli emeklilik olanağından faydalanabilirsiniz.

Kredi çekerek emekli olmak günümüzde mümkün olmaktadır. Ziraat bankası ve sosyal güvenlik kurumunun arasında yapmış olduğu anlaşmada pek çok kişi bu yöntemi kullanmaktadır.

Hali hazırda olan yapılandırma yasası ile milyonlarca sigortalı emeklilik hayaline kavuşmaktadır. Yapılandırma işlemi ile bağ kur prim borcu olanlar çok hesaplı olarak prim günlerini yeniden satın alma imkânı ile emekli olma hayaline kavuşmaktadır.

İndirimli emeklilik hesaplama yöntemi nasıldır?

Asgari ücret üzerinden hesaplanan bağ kur prim borcu ödenmek zorunda kalıyordu. Bugünün şartlarında aylık olarak 1234 Türk lirası ödenmektedir. Yeni yapılan düzenleme ile yeniden satın alınacak prim günleri borcu çıkan tarihteki borç baz alınacak ve enflasyon farkı ile güncelleme yapılacaktır.

Örnek vermek gerekirse; Ocak 2010 ve Aralık 2011 olan bir sigortalı için 29 bin Türk lirası yerine 9 bin Türk lirası ödemesi yetecektir. Böylelikle 2 yıllık primler geri kazanılmış olacak ve 20 bin Türk lirası kar edilmiş olacak. Emeklilik işlemleri tamamlandığında maaş bağlanmış olacaktır.

İndirimli emeklilikte banka kredisi nasıl alınır?

Yeniden prim günlerini satın alma sonucunca sigortalılar için ödemek zorunda para için anlaşmalı kamu bankalarından kredi çekerek ödeme imkanına kavuşmuş olacak. Öncelikle sosyal güvenlik kurumuna giderek prim günlerini satın almak için yazılı bir evrak talep edilecek ve emekli olabilir yazısını aldıktan sonra kamu bankalarına gidip kredi çekilebilecek. Alınan kredi ise sosyal güvenlik kurumuna gönderilecektir. Emekli maaşı ise kredi çekimi yapılan bankaya aktarılacaktır. Burada önemli olan husus ise çekilen kredi 36 ay eşit taksit ile emekli maaşına bloke konularak yapılacak olmasıdır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Yazarguven1 herkese merhaba! ustyazar.com web sitesinde yazarguven1 olarak ekonomi haberleri yazmaktayım.yazılarımı okur ve takip ederseniz çok sevinirim.