İngiltere'de Artan Salmonella Vakaları Tüm Dünya'yı Endişelendirdi

Son zamanlarda salmonella vakalarının artış göstermesi çoğu ülkeyi endişelendirdi. Avrupalı sağlık yetkilileri, normalde içinde süpriz oyuncak bulunan çikolatalı Paskalya yumurtalarıyla bağlantılı olduğu düşünülen 134 çocukta "hızla gelişen" bir salmonella salgınını araştırdıklarını söylüyorlar.

 0
İngiltere'de Artan Salmonella Vakaları Tüm Dünya'yı Endişelendirdi
paskalya yumurtaları

Son zamanlarda salmonella vakalarının artış göstermesi çoğu ülkeyi endişelendirdi. Salmonella, tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen, çubuksu, Gram-negatif bir enterobakteri cinsidir.

Avrupalı sağlık yetkilileri, normalde içinde sürpriz oyuncak bulunan çikolatalı Paskalya yumurtalarıyla bağlantılı olduğu düşünülen 134 çocukta "hızla gelişen" bir salmonella salgınını araştırdıklarını söylüyorlar.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, çikolata ürünlerinin "olası enfeksiyon yolu" olarak tanımlandığını ve çoğunlukla 10 yaşın altındaki çocukların etkilendiğini söyledi. İlk vaka Ocak ayında İngiltere'de tespit edildi.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı, çikolatalı yumurtalarla bağlantılı 63 salmonella vakası tespit ettiğini ve çoğunun beş yaşın altındaki çocuklar olduğunu söyledi. Salmonella tipik olarak ishal, ateş ve mide krampları gibi semptomlara neden olur.

Hastaların Aralık 2021 ile Mart 2022 arasında örneklem tarihleri vardır ve çoğunluğu Şubat ve Mart aylarında doğrulanmıştır.

Vakalar 18 yaşında veya daha gençtir ve yaklaşık yüzde 60'ı 5 yaşın altındadır. Hasta erkeklerden daha fazla kadın var. En az dokuz kişi hastaneye kaldırıldı, ancak ölüm bildirilmedi.

Fransa'da 20, İrlanda'da 10, Almanya ve İsveç'te dört, Hollanda'da iki, Lüksemburg ve Norveç'te birer doğrulanmış vaka bulunmaktadır. Belçika 26 olası vakayı araştırıyor ve Almanya'da üç vaka var.

Salmonella ishal, mide ağrıları, bulantı, kusma ve ateş gibi belirtilere yol açar. Yetişkinler çoğunlukla birkaç gün içinde iyileşir, ancak küçük çocuklar daha savunmasızdır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow