Instagram bir çocuk uygulaması yapıyor. İşte ebeveynlerin sosyal medya hakkında bilmesi gerekenler

Facebook, federal gizlilik düzenlemeleri nedeniyle uygulamayı teknik olarak mevcut haliyle kullanmalarına izin verilmeyen 13 yaşın altındaki çocuklar için Instagram uygulamasının bir sürümü üzerinde çalıştığını söylüyor.

 0
Instagram bir çocuk uygulaması yapıyor. İşte ebeveynlerin sosyal medya hakkında bilmesi gerekenler

 Sosyal medya çocuklar düşünülerek tasarlanmadı. Facebook başlangıçta üniversite çocukları için yapıldı, Instagram, kurucusunun burbon sevgisinden kaynaklanıyordu ve YouTube bir video tanışma sitesi olarak başladı.

Ancak gençler sosyal medyada aktif ve 13 yaşın altındaki birçok çocuğun halihazırda çevrimiçi sosyal hayatı var. Arkadaşlarıyla birlikte Minecraft, FaceTime'da dünyalar inşa ediyorlar ve Facebook Messenger Kids gibi araçlar aracılığıyla metinler ve emoji gönderiyorlar. Ancak, kendileri düşünülerek tasarlanmamış uygulamaları da kullanıyorlar ve İnternet'te geziniyorlar.

Çocukların TikTok'a aşık olmasına, YouTube'a girmesine veya kendi Instagram hesaplarını açmasına izin vermeden önce, ebeveynlerin aileleri için hangi sosyal medyanın doğru olduğunu tartmaları gerekir. Bu karmaşık bir soru, özellikle de ülkenin birçok yerinde çocuklar için diğer sosyalleşme biçimleri hâlâ beklemedeyken.

Bu bilmeceye ek olarak, şirketler, özellikle İnternet’in akıllı telefon veya bilgisayarda kelime yazacak kadar yaşlı, ancak mevcut sosyal medya uygulamaları için çok genç olan en genç kullanıcıları için araçlar üretiyor. Zaten YouTube Kids ve Facebook Messenger Kids var. Şimdi Facebook, özellikle 13 yaşın altındaki çocuklar için Instagram'ın bir sürümü üzerinde çalışıyor.

Belirgin bir gizlilik düzenlemesi tehdidi, genç kullanıcılar için artan rekabet ve çocukları okula başlamadan önce çevrimiçi bir ekosisteme bağlama arzusuyla, sosyal medya şirketleri dallanıyor. İşte ebeveynlerin çocuklarını kaydettirmeden önce üzerinde düşünmeleri gereken bazı sorular.

Genellikle ebeveynlerin sosyal medyada küçük çocuklara izin verme konusundaki temel endişesi cinsel içerik ve avcılara maruz kalmaktır.

Çocuklara yüz yüze etkileşime ekran tabanlı bir alternatif sunmanın, hangi önlemler dahil edilmiş olursa olsun kötü bir fikir olduğundan endişeleniyor. Bununla birlikte, ekran süresi endişeleri, pandemi sırasında birçok kişi tarafından arka plana itildi, çünkü ebeveynler ve çocuklar endişelenecek daha acil konulara ve yüz yüze sosyalleşme için daha az seçeneğe sahipler.

Çocuklar, kullanılmayan bir sonraki büyük çevrimiçi pazarlardan biridir ve büyük teknoloji şirketleri, 13 yaşından önce insanlara hitap etmekle ilgilenebilirler. Bu, ebeveynlerin onayladığı bir ürün üretmeyi gerektirir, böylece avcılar veya radikalleşme gibi konular için endişelenmezler.

Telefonları ve bilgisayarları almak, ekran süresini ve video oyunlarını yasaklamak ve sosyal medyayı yasaklamak da seçeneklerdir. Ancak pandemi  ebeveyn rehberliğinde  ve biraz alanla çocukların çevrimiçi ortamda tatmin ve arkadaşlık bulabileceğini gösterdi. Bir şekilde İnternette olacaklarını kabul ederseniz, bir sonraki adım onu onlar için hazırlamaya çalışmaktır.

Çocuklar için Instagram nedir ve var mı?

Geçen hafta BuzzFeed News, Facebook'un 2012'de satın aldığı popüler fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram'ın bir çocuk sürümü üzerinde çalıştığını bildirdi. Şirket tarafından dahili olarak duyurulan yeni uygulama, özellikle 12 yaş ve altındaki kullanıcılar için olacaktı. Resmi olarak Instagram, yalnızca 13 yaş ve üstü kişiler içindir, ancak katı bir yaş doğrulaması yoktur ve birçok küçük çocuğun, genellikle ebeveynlerinin izniyle kendi hesapları vardır.

Çocuklar için Instagram uygulamasının yayınlanma tarihi yoktur. Şirket yaptığı açıklamada, çocukların arkadaşlarına "ayak uydurmak" istediklerini ve bu nedenle "ebeveynler tarafından yönetilen çocuklara uygun" ek sosyal medya uygulamaları üzerinde çalıştıklarını söyledi. Instagram kısa süre önce YouTube Kids'in gelişimini denetleyen bir Google yöneticisi olan Pavni Diwanji ile çalışıyor.

Normal Instagram'dan ne kadar farklı olurdu?

Çocuklar için bir Instagram'ın neye benzeyeceği veya onu yetişkinler için Instagram'dan farklı veya daha güvenli kılan şeyin ne olacağına dair çok fazla ayrıntı yok. Ancak şirketin son blog gönderisinde bazı ipuçları bulunabilir.

Çocuklar, yaş gruplarına göre yapılmış uygulamaları kullanmak istiyor mu?

Gizliliği ön planda tutan ve genç kullanıcıları tacizcilerden ve avcılardan korumak için sıkı güvenlik önlemleri olan iyi tasarlanmış çocuk uygulamaları ebeveynler için harika görünebilir, ancak her zaman hedef kullanıcılar için bu geçerli olmayabilir. Pek çok çocuk daha az kısıtlı olan yetişkin versiyonlarını tercih edebilir ve bunlara erişmenin yollarını bulabilir. Örneğin, YouTube Çocuk, o şirketin normal YouTube'un sorunlu, evcilleşmemiş dünyasından uzakta daha güvenli bir alan yaratma girişimi oldu, ancak her yaştan çocuk hala ana siteye akın ediyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde 13 yaşın altındakiler için hiçbir seçeneği olmayan TikTok, genç kullanıcılar ve yaratıcılar arasında son derece popüler.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow