JAPON TATLISI MOCHI

Japonların mochitsuki adında geleneksel törenle yapılan bu Japon tatlısının yumuşak dokusunu çok seveceksiniz. Tadı bizim damak zevkimize uyumlu olmasa da görüntüsü ve yapımıyla çok eğleneceksiniz.

 0
JAPON TATLISI MOCHI

Dışının yumuşak dokusu, içerisine koyduğunuz dondurmayla yaz aylarında rahatlıkla tüketebileceğiniz tatlı.

Öyleyse malzemeleriyle başlayalım;

-2 su bardağı prinç unu

-2 su bardağı su 

-4 yemek kaşığı şeker

- Gıda boyası yerine sebzeleri sularından elde edebilirsiniz.

-Nişasta

Sebzeye örnek olarak mor lahana, pancar, ıspanak ve havuç. Limon ve karbonat sayesinde de ara renkler elde edebilirsiniz.Ancak mochi hamuru buharda oluşacağı için karbonat kabarmaya başlayacaktır o yüzden bu tarifte karbonat kullanmayın. Tabii su yerine bu ürünlerin suyunu kullanınız.

Nişasta hariç bütün malzemeleri iyice karıştırın.

Önceden büyük tencereye su koyun ve kaynamaya bırakın. Malzemeleri kaseye alıp kaynayan suyun ortasına koyun. Suyun seviyesi kasenin alt kısmında kalmalı. Çünkü suyun fokurdama payını da düşünün. Aksi halde su mochi hamuruna girer ve yapısı bozulmaya gider. Kapağına havlu bağladıktan sonra yarım saat pişmeye bırakın.

Yarım saatin sonunda hamur sert kıvamda olacak ama karıştırdıkça yumuşayacaktır. Nişastayı bangonuza serpin ve hamuru kıvam alana kadar yoğurun. Nişastayı az eklerseniz pirinç sebebiyle cıvık, çok eklerseniz sert olacaktır.

İçerisine çilek, dondurma, krem şanti vs ne eklemek, isterseniz hamurun ortasına yerleştirip yuvarlayın. Daha sonra dolapta yarım saat beklettikten sonra afiyet olsun.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow