Kadir Gecesinin önemi nedir? Bu yıl Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Ramazan ayının son günlerine gelmiş bulunmaktayız. Ramazanın bu günlerinde beklenen Kadir Gecesi'nin önemi nedir? Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

 0
Kadir Gecesinin önemi nedir? Bu yıl Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Bin aydan daha hayırlı olarak adlandırılan Kadir Gecesi islam dinine göre Kur'an'ın, Cebrail melekle islam peygamberi Hz. Muhammed (S.A.V.)'e vahyedilmeye başlandığı gecedir. İslam peygamberimizin hadisine göre Kadir gecesini Ramazan ayının son on günü içerisindeki gecelerde aramamız gerekiyor. Kuvvetle muhtemel Ramazanın 27. gecesi olarak görülüyor. Ama Ramazan ayının son on gecesinde de bu ihtimal olduğu için bu günlerde ibadet edilebilinir. Kadir gecesinde yapılan ibadetlerin diğer bin ayda yapılan ibadetlerden daha iyi olduğu belirtiliyor. Bu arada belirtmeliyim bin ay yaklaşık 80 yıla denk gelir. Bu gece yaptığımız her ibadetin sevabının 80 yılın sevabı kadar olacağı belirten alimler olduğu kadar bunun sadece vurgu için kullanıldığını savunan alimler de var.

2023 yılında Diyanet'e göre Kadir Gecesi 17 Nisan Pazartesi'yi 18 Nisan Salı gününe bağlayan gece olarak belirtildi. Yani Ramazan ayının 27. gecesi bu tarihe denk geliyor.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

FundaTR Merhaba. İsmim Funda. Kendi halimde çeşitli konularda yazmayı seviyorum. Umarım yazdıklarımı beğenirsiniz:)