Kapital sistem bize ne getirdi?

Yakın zamanda gündemimizde olan 'Daha çok çalıştığımız halde neden karşılığını alamıyoruz?' sorusunu 21.yy'da yaşayanlar olarak ele alalım.

 2
Kapital sistem bize ne getirdi?
Kapital sistem bize ne getirdi?

                                                                                         

        Aslında bahsettiğimiz şey bireysel mülkiyete dayanır ve liberal düşünce esaslıdır. Kapitalizmin bu kadar yıkıcı olmasının sebebi kendi sınıfı içerisinde dahi sınır tanımayan kanlı bir rekabet barındırıyor olmasıdır. Mülkiyetsiz bireye modern kölelik sunan bu sistem geleceğe dair bilgisi olmayan bizler için daima tehtid olarak kalacaktır.

Cemil Meriç  Kapitalizm ve karşıtı olan Marksizm için "İnsan mukaddeslerinden koparılmış, maddi hazlar peşinde koşmaya mecbur bırakılmıştır. Suç ne patronda ne işçide ne makinededir.Çağdaşlarımıza böyle bir yaşayış kabul ettiren Şeytandır .(Yani nefsimiz...) Marksizm de Kapitalizm de ekonomik çağın ürünüdür . Al birini vur ötekine. İkisi de insandışı ikisi de maddecidir" şeklinde  yorumda bulunmuştur.

Herkesin iktisatçı olmadığı bir dönemde böyle bir sistemin durmaksızın işliyor olması karşı tarafın sadece sömürüldüğü anlamına gelmez mi?
Bunlara örnekler verecek olursak AVM'lerde bulunan sayısız mağazaların her zaman bir Z planı olduğu anlamına geliyor.Yani mağazalara açılan her kapı onlar için ayrı birer plandır. Aynı şekilde Tv ekranlarında adeta kısır döngüye girmiş olan reklamlar, online sitelerin asıl amacından ziyade reklamlar için kullanılması yeterli örneklerdir diye düşünüyorum.

Piyasayı ele alırsak aslında derince düşünüldüğünde takas sistemine dayanan bu yapı, fabrikalarda ~İhtiyaç dışı~ üretim yapıldığından bu yana oluşan krizdir ve etkileneni millettir.  Bu cümleler de aslında uzun lafın kısasıdır.
                                     
                                                                                                       İsra feza Ağlamış                                      

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Feza Bilim ve teknoloji alanında ulaşabileceğiniz birçok araştırma için (∩^o^)⊃━☆ https://linktr.ee/israfeza