Karşınızdaki Kişiyi Kontrol Etmenizi Sağlayacak Manipülasyon Teknikleri

Karşınızdaki insanı kontrol altına alıp ona istediğiniz şeyleri yaptırmak ister misiniz?

 1
Karşınızdaki Kişiyi Kontrol Etmenizi Sağlayacak Manipülasyon Teknikleri

Manipülasyon, 'güdüleme', 'yönlendirme' anlamına gelir. İnsanları kendi istekleri ve bilgileri dışında etkileme, yönlendirme işlemidir. Manipüle edilen kişi çoğu zaman bunu farkında olmaz. Manipülasyon farklı zamanlarda, farklı alanlarda ve farklı şekillerde uygulanabilir. Peki nedir bu manipülasyon teknikleri?

1-Öz güven eksiliğini kullanmak

İnsaların mutlaka kendilerinde beğenmedikleri özellikleri vardır. Bu özelliklerini saklarlar veya inkar ederler. Manipülatör manipüle etmek istediği insanın öz güven duymadığı bir yönünü başka bir insanda tespit edip bunu alaylı bir şekilde dile getirirse manipüle etmek istediği kişi direkt olarak kendiyle dalga geçilmemesine rağmen eksik özelliği alaya alındığı için rencide olur. Rencide olduğu için kendini ispatlama çabasına girer. Kusurlarının başka insalarda görünüp kendinde görünmediğine inandırılan kişi manipülatörüne karşı sempati beslemeye başlar.

2-Mahrum bırakma tekniği

Bi insanı kontrol etmek için onu sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakmak en sık kullanılan manipülasyon yöntemlerinden biridir. Anne, baba çocuklarına, eşler birbirlerine, yöneticiler çalışanlarına bu teknikle duygusal bir şiddet uygulamış olurlar. Çocuğunun harçlığını kısıtlayan baba bu yönteme çok iyi bir örnektir. Böyle durumlardan kurtulmanın tek yolu hem zihin hem de maddiyat olarak özgür olmaktır.

3-Tek çare tekniği

Karşı tarafa 'çaresizlik' hissi yaratma amacına dayanan bu teknikte olay şu 'sorun yarat, tepkileri ölç, yardım istenmesini sağla, çözüm sun' bu teknik medya, reklamcılar ve hükümetler tarafından sık sık kullanılır. Mesela bi şirketin ücretsiz eğitimine katıldığınızda size ilk önce haftada kaç saat çalıştığınızdan ve maddi yetersizliklerinizden bahsederek farkındalığınızı arttırıp kafanıza 'böyle yaşamamalıyım' düşüncesini sokarlar. Sonra şirket size eğer bizimle çalışırsanız bu sorunlarınız tamamı ortadan kalkar diyerek çözüm yollarını güzel bir şekilde anlatır. Bu çözüm sayesinde havuzlu villa, lüks araba gibi şeylere sahip olmanın hayalini kurarken bi yandan şirket size başaranları örnek gösterir siz tam 'bu işe varım' dediğiniz an da şirket size 'çözüm bedava değil' eğer bu çözüme sahip olmak istiyorsanız 1000$ feda edip bu sisteme girmelisiniz der ve çaresiz kalarak manipülatörün isteklerini kabul edersiniz.

4-Müttefik duruşu tekniği

İnsanlar önerilerinin dikkate alınması ve karşı tarafı istedikleri şeye ikna etmek için bu tekniği kullanırlar. Eğer konuşmaya karşı tarafla uzlaşarak başlarsanız karşı taraf konuşmanın sonuna kadar sizinle uzlaşık kalıp önerilerinizi dikkate alacaktır. Ayrıca kendi istekleriniz ile alanında uzman olan birinin sözünü bir araya getirirseniz manipüle etmek istediğiniz kişi ' o söylediyse doğrudur' diyerek isteğinizi kabul eder. Örneğin diş macunu reklamlarında diş macunundan bahsettikten sonra reklamın sonunda uzman diş hekimleri tarafından önerilen diş macunu diyerek son noktayı koyarlar. İnsanlar ise diş hekişmleri öneriyorsa o zaman alalım der.

5-Korkut rahatlat taktiği

Bu teknik sıklıkla devletler tarafından kullanılır. Tekniğin olayı korku ver çözüm sun şeklindedir. Kişiler korktukları şeyleri çözen kişileri kurtarıcı olarak görüp onalara itaat etmeye başlarlar. Seçimlerden önce bazı devletlerde yaşanan terör olayları da bu manipülasyon tekniğine örnektir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow