KAZIKLI VOYVODA

Osmanlı'ya esir düşen bir çocuk III. Vlad... Nasıl akılalmaz işkenceleriyle tarihe geçmiş bakalım.

 0
KAZIKLI VOYVODA
KAZIKLI VOYVODA
KAZIKLI VOYVODA

     Sayısız vampir hikayelerine, korku filmlerine, kitaplara ve hatta televizyon programlarına esin kaynağı olan III. Vlad, bilinen adıyla Kazıklı Voyvoda.

     III. Vlad, 1431 yılında Macaristan'ın Segesşvar bölgesinde doğdu. Düşmanlarına ve kendi kurallarına uymayan insanlara yaptığı akılalmaz işkenceleri ve onları kazığa oturtmasıyla tarihe geçmiştir. Bu işkenceler sonucunda halk arasında Vlad'ın işkence uyguladığı kişilerin kanlarını içtiğine dair söylentiler ortaya çıktı. Tarihte bu kadar ilgi çekici ve acımasız bir karakter olan Vlad'ı Bram Stoker, kan içen vampir "Drakula" romanını yazarak kaleme almıştır. Bu sayede " Dracula" filmine konu olan III. Vlad günümüz vampir algısına da etki etmiştir. 

     Osmanlılara yenik düşen Eflak hükümdarı Vlad Dracul oğlunu Osmanlılara esir vermiştir. Ve III. Vlad küçük yaşta erkek kardeşiyle birlikte esir olarak Osmanlı'ya gelerek, 1448 yılına kadar önce Kütahya ve ardından Tokat ve Edirne'de bulunarak diğer şehzadelerle birlikte eğitim almış ve yetiştirilmiştir. III.Vlad'ın eğitim aldığı kişilerden birisi de ileride İstanbulu fethedecek olan ve 30 yıl boyunca tahtta hüküm sürecek olan Şehzade Mehmed'de vardı. 

     1448 yılında ise İkinci Kosova Savaşı sonrasında Vlad, Osmanlı desteğiyle Eflak'ın başına geçme girişiminde bulundu. Fakat Macaristan tarafından desteklenen Eflak voyvodası II. Vladislav tarafından bozguna uğratıldı. Ve Boğdan'a sürgüne gitti. Erdel Bey'i Hünyadi Yanoş 1456'da Osmanlı kuşatmasına karşı Belgrad şehrini savunmaya giderken daha önce yenilgiye uğramasına rağmen Vlad'ın komutasına Güney Erdel'i savunması için bir ordu verdi. Bu durumu leyhine çeviren Vlad, Eflak'a bir sefer düzenleyerek II. Vladislav'ı öldürttü ve III. Vlad adıyla Eflak Voyvodası oldu.

     1456'dan 1462'ye kadar Eflak Voyvodalığını sürdüren III. Vlad düşmanlarını çeşitli yöntemlerle cezaladırdı ve ölümlerine sebep oldu. Bu yöntemler arasında en dikkat çekici olan ise "kazığa geçirme" yöntemiydi. Bu yöntem sayesinde ölümünden sonra kendisine "Kazıklı Vlad" adı verilecekti. Vlad'ın vampir olduğu düşüncesi ise kazığa oturttuğu insanların kanlarını fıçılarda toplattırıp içtiği söylentisi sebebiyle ortaya çıkmıştır. Elbette ki tek işkence yöntemi bu değildi. Kurbanların kafaları kesildi, yakıldı, derileri yüzüldü, kurbanlar canlı canlı kaynatıldı. Annelerin memeleri kesilip çocuklarına yedirildi. Bebekler suda haşlanıp annelerine yedirildi. 

     1462 yılına gelindiğinde ise, III. Vlad Osmanlılarla savaş halindeydi. Voyvoda'nın askerleri, savaş halinde olduğu Osmanlı ve dönemin hükümdarı Fatih Sultan Mehmed'in askerlerinin saflarına sızarak onları zehirledi, ekinlerini yaktı, kuyular zehirlerle dolduruldu ve hatta hapishanelerdeki cüzzamlı ve vebalı mahkumlar salındı. Bununla birlikte Voyvoda, 20.000 yenilmiş Osmanlı askerlerini tahta kazıklara oturtulmasını emretti. Bu haberi alan Fatih, askerlerinin bulunduğu bölgeye gittiğinde dehşete düştü. 

     1476 yılında ise, Osmanlılara tekrar yenik düşen Vlad öldürüldü. Ve öldürüldüğünün kanıtı olarak başı İstanbul'a dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmed'e gönderildi. III. Vlad Comana Manastır'ına defnedilmiştir. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow