Kendinizi Çevrimiçi Korumak için İpuçları

İnternet'te daha güvenli gezinmenize ve çevrimiçi ortamda güvende kalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu topladık

 0
Kendinizi Çevrimiçi Korumak için İpuçları

Günümüzün dinamik dünyasında, internet kullanıcıları nasıl güvende kalacaklarını ve siber suçluları uzak tutmayı bilmelidir. Ancak bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların kişisel bilgilerinize erişmesi veya kimliğinizi çalması için sonsuz gibi görünen yollarla bu günlerde bu kolay değil. Neyse ki, kendinizi güvende tutmak için bir bilgisayar sihirbazı olmanıza gerek yok.

İnternet'te daha güvenli gezinmenize ve çevrimiçi ortamda güvende kalmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu topladık

Sosyal medya hesaplarınızın her biri için farklı resimler kullanın

Profil resminiz kim olduğunuzu temsil eder ve sosyal medya sitelerinde herkes tarafından görülebilir. Birisi görsel arama yaparsa, aynı görsele sahip birden fazla profil bulabilir. Kişisel yaşamınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu profillerdeki verileri daha fazla bağlayabilirler.

Her sosyal medya hesabı için farklı resimler kullanmak gizliliğinizi sağlayacaktır. Ayrıca, kendiniz hakkında bilgi vermemek için resimleri küçük tutmaya çalışın.

Sosyal medya sınavları bir tuzak olabilir

Bir sosyal medya testinin, kişiliğinizin nasıl olduğunu anlamanın iyi bir yolu olduğuna inanılıyor. Gerçekte, bilginize meydan okumak için değiller, sosyal medya kullanan birinden beklenen sığ bilgileri elde etmeniz için sizi kandırıyorlar. Çevrimiçi bilgisayar korsanları, kurbanların dikkatsizliğine ve dikkatsizliğine güveniyor.

Temel amaçları, mağdurlarının e-posta adresleri, şifreler ve kredi kartı numaraları gibi kişisel verilerini elde etmektir. Ayrıca, modaya uygun haberlere veya konulara dikkat edin. Bu suçlular genellikle çevrimiçi sınavları bu tür makalelerle ilişkilendirir.

Güvenli olmayan bir genel Wi-Fi kullanmaktan kaçının

Güvenli olmayan halka açık Wi-Fi kullanmak, kendinize bir tehdit 'davet etmek' gibi olabilir. Bunun nedeni, bu tür ağların güvensiz olmasıdır. Bu tür ağlarda gezinme, izlenmeye neden olabilir.

Bu nedenle, halka açık Wi-Fi kullanırken sosyal güvenlik numaraları veya herhangi bir finansal kimlik bilgisi girmekten kaçınılmalıdır.

Bulunduğunuz yeri paylaşmadan önce dikkatli olun

Her fotoğraf paylaştığınızda, tweet oluşturduğunuzda veya check-in konumu yaptığınızda, bulunduğunuz yerde geniş bir kitleye yayın yapıyorsunuz. Bu şekilde, sizi takip etmeleri için takipçiler davet ediyorsunuz. Bu nedenle, bu tür faaliyetlerden kaçınmaya çalışılmalıdır.

Etiketlerinizi gözden geçirin ve paylaşmak isteyip istemediğinize karar verin 

Facebook ve diğer sosyal medya sitelerinin kullanıcıları, etiketlendikleri gönderileri inceleyebilirler. İnceledikten sonra profillerine uygun olmayan içerikleri filtreleyebilirler. Çevrimiçi paylaşım yaparken seçici olmak önemlidir çünkü yayınlanan her şey sonsuza kadar korunur.

Pop-up'lar ve eklentiler potansiyel bir tehdit olabilir

Pop-up'lar, kullanıcıları üzerlerine tıklamaları için kandırabilecek çeşitli renk ve şekillerde gelir. Çoğu, sizi bir şey satın almaya ikna etmeye çalışan can sıkıcı reklamlar olsa da, bazıları daha kötü niyetli olabilir. Bu bağlantılara yanlışlıkla tıklama girişimlerini önlemek için bir açılır pencere engelleyiciyi açın.

Öte yandan, yıllardır güncellenmeyen eklentiler saldırı hedefi haline gelebilir. Bir web sitesinin kontrolünü ele geçirmek için kullanılabilecek yama uygulanmamış güvenlik açıkları içermeleri muhtemeldir.

Doğrudan tıklamak yerine istenmeyen bağlantıları açmak için gizli modu kullanın

Özel tarama modu olarak da bilinen gizli moda aşina olmalısınız. Bu özellik, belirli bir web sayfasıyla ilişkili herhangi bir veri veya geçmişi ifşa etmeden göz atmanıza olanak tanır.

Bu nedenle, istenmeyen bağlantıları gizli modda açmak, doğrudan üzerlerine tıklamaktan çok daha güvenli bir seçenektir.

Medya dosyalarına erişmek için uygulama izinlerini kontrol edin

Telefonunuza herhangi bir uygulama yüklemeden önce, özel verilerinizin tehlikeye girmesini önlemek için sizden istediği izinleri kontrol edin. Her uygulamanın, telefonunuzun bilgilerine erişmek için isteyebileceği izinlerin bir listesi vardır. Tuhaf veya gereksiz görünen bir şey görürseniz uygulamayı yüklemeyi yeniden düşünün.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow