Kitap okumanın faydalarını çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz?

Çocuklar bazen kitap okumayı sevmeyebiliyorlar.Ancak bundan daha da kötüsü varki çocukların okumayı faydasız bulması.Peki sizce bu faydayı onlara nasıl anlatabilirsiniz?Bu yazımızda bu konu hakkında fikir vereceğiz.

 0
Kitap okumanın faydalarını çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz?

Kitap okumanın faydalarını çocuklarımıza nasıl anlatabiliriz?

Not:Yazardan küçük bir dilek.Lütfen sayfanın sonundaki soruyu cevaplayıp fikirlerinizi benimle paylaşabilir misiniz.

Öncelikle şunu söyleyeyim , bu benim tercih ettiğim ve sevdiğim bir yöntem.Yani herhangi bir bilimsel çalışmanın açıklaması değil.

Evet şimdi konuya gelelim.Çocuklarımıza kitap okumanın faydalarına anlatmak istiyoruz.Ancak onlar okudukları kitaplardan henüz somut bir fayda görmediklerini söyleyip bunu reddediyorlar.Ne yapabiliriz?Tabiki teşbihten (benzetmeden) faydalanacağız.

Örneğin kitap okumak aslında spor yapmaya benzer.Bir insan birkaç kez şınav çekti diye hemen kol kaslarının gelişmesini bekleyemez.Bu gelişimi gözlemleyebilmek için düzenli olarak bu sporu yapması gerekir.Ya da aldığı kalsiyumdan dolayı hemen boyunun uzamasını kemiklerinin güçlenmesini bekleyemez.Belli bir süreç gerekir.

Aynı okumak gibi...Okumak da düzenli yapılması gereken ve düzenli yapıldığında fayda veren bir eylemdir.

Yani çocuklara açıklarken bu çeşit  benzetme içeren cümleleri kullanınca daha faydalı olduğumu düşünüyorum.

Gelelim sorumuza:Peki siz çocuklarınızı okumaya teşvik etmek veya ikna etmek:) için neleri tercih ediyorsunuz?Yorumlarda buluşalım...

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow