kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

kredi kartı borcunun ödenmediğinde tüketicilere ne olacağı ve tüketicilerin ne gibi olumsuzluklarla karşılaşacağı kredi kartının borcunun ödenmesi konusunda önemi ve varlık yönetim şirketlerinin etkisi

 0
kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne olur?

Günümüzde sıklıkla kullanılan kredi kartları bizlere sanal Kaydi banka parasının 40 gün kullanılması süresini vermektedir.30 gün boyunca bir kredi kartı kullanılır ve 10 gün boyunca ise hesap ekstresi kesildiğinde ödeme süresi bulunmaktadır. Kredi kartları zamanında ödenmezse bazı sorunlara yol açabilmektedir. Öncelikle bir takvim yılı içerisinde 3 kere boyunca günümüz şartlarında yüzde 20 olan asgari ödeme tutarı ödenmezse kredi kartı nakit avans çekme işlemine kapatılır bununla beraber 2 ay üst üste ödeme yapmadığınızda bankalar sizi aramaya başlar ve kredi notunuz bundan olumsuz şekilde etkilenir.

Bankaya olan kart borcunuzu 3 ay boyunca ödemediğinizde ise banka tarafından aranmaya başlar ve size haciz gelme işlemi başlamış olur. Bundan sonra ise borcunuz banka avukatına sevk edilir ve ve mahkeme masrafları ile daha da büyür. Banka borcunu gelir vergisinden düşmek için sizden olan alacağınızı varlık yönetim şirketlerine satabilir ve borcunuz varlık yönetim şirketlerinin avukatları tarafından takip edilmeye başlar. Evinize ve maaşınıza haciz gelme durumu ve artan dosya masrafı ve faiz tahakkuk etmeye başlar. Kredi notunuz oldukça düşer ve hacizli olduğunuz bankadan bir daha kredili bir ürün kullanamazsanız. Başka bankalar ise bu durumu örnek alıp sizinle çalışmak istemeyeceklerdir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Artık hacizli olduysanız ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız başka bir bankadan gelir belgeniz ile veya gelir belgesi olmaksızın kredi kartı almalısınız. Başlangıçta size oldukça düşük limitli bir kredi kartı vereceklerdir ama düzenli olarak 6 ay boyunca borcunuzu öderseniz kredi notunuz tekrardan oluşmaya başlayacaktır. Ve 5000 ile 10000 TL gibi bireysel ihtiyaç kredisini çekebileceksiniz.2 sene boyunca her ay düzenli kart borcunuzu öderseniz sizde kredi notunuz en 1100 olur ve bankaların gözünde az riskli olan müşteri konumuna görünürsünüz. Bundan sonra ise eski hayatınıza kaldığı yerden devam edebilirsiniz. Unutmayın ki bir kredi kartınız olsun ve onu 5 sene boyunca hiç kullanmazsanız kredi notunuz sıfırlanır. Gelir belgesiz ile yapı kredi bankası 1000 TL’lik kredi kartını sizlere vermektedir ve bir bankanın gelirini belgelemeyen bir tüketiciye en fazla 2000 TL’lik kredi kartı vereceğini unutmayın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Yazarguven1 herkese merhaba! ustyazar.com web sitesinde yazarguven1 olarak ekonomi haberleri yazmaktayım.yazılarımı okur ve takip ederseniz çok sevinirim.