Labirent Serisini Neden Okumalı veya İzlemelisiniz? -Part 1-

İki part halinde yayınlamayı düşündüğüm Labirent serisinin ilk partında kitaplar hakkında özet bilgi ve kendi yorumumu yazdım. Labirent serisini neden okumalı ve izlemelisiniz? İyi okumalar...

 0
Labirent Serisini Neden Okumalı veya İzlemelisiniz? -Part 1-

Hem filmlerini izlemiş hem de kitaplarını okumuş biri olarak söyleyebilirim ki çok kaliteli ve akıcı bir bilim kurgu serisi. İçinde belki de kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz belki de karakterlerle eğlenebileceğiniz veya ağlayabileceğiniz bir hikaye.

Öncelikle kitaplarından bahsedelim. Toplam 5 kitap var. Ölümcül Kaçış, Alev Deneyleri, Son İsyan, Ölüm Emri ve Virüs Kodu. Yazarı James Dashner 6 Ekim 2009'da Ölümcül Kaçış'ı piyasaya sürmüştür. Kitap büyük bir ses getirmiş ve The New York Times Bestseller kitaplarının arasına girmeyi başarmıştır. Bir Amerikan eleştiri dergisi olan Kirkus Reviews kitap için 'İyi yazılmış, okuması zevkli, merak uyandırıcı, kısacası mükemmel bir kitap' demiştir. Alev Deneyleri'nin çıkış tarihi 18 Eylül 2010, Son İsyan 11 Ekim 2011, Ölüm Emri 14 Ağustos 2012, Virüs Kodu ise 27 Eylül 2016'dır. Her bir kitabı için ayrı ayrı övgü alan bu seri 2014 yılında film haline getirlimiştir.

Seri, Güneş patlaması ve virüs salgını sebebiyle sona doğru yaklaşan Dünya'da kendilerini kurtarmak isteyen bir grup orta yaşlı insanın İSYAN adı altında virüse bağışık bir grup genci denek olarak kullanmasını konu ediniyor. Denekler sırayla hafızaları alınıp bir labirente gönderiliyor. Deneklerden biri olan Thomas İSYAN'a karşı çıkıyor ve arkadaşlarıyla birlikte onlardan bir kaçış yolu arıyorlar. 

Kitaplar hakkında kendi yorumuma gelirsek oldukça akıcı ve çevirisinin de oldukça akıcı olduğunu düşündüğüm bir seri. Bu beş kitap arasında asla favorimi seçemedim. İlk 3 kitap Thomas'ın maceralarını anlatırken Ölüm Emri ve Virüs Kodu Thomas'ın hafızasını kaybetmeden önceki hikayeyi anlatıyor. Kitap okumayı sevmeyenlerin bile bu kitaplarla kesinlikle kitap okumaya ısınacağını düşünüyorum. Okumak için herhangi bir önyargınız olmasın. Okumaya ve önerilmeye değer.

Hatırla. Hayatta kal. Koş.

İyi okumalar dilerim.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow