LUDWIG VAN BEETHOVEN HAYATI PART 1

Ludwıg Van Beethoven'ın hayatını sizler ile paylaşmak isterim ve Beethoven'ın hayatı cidden zor bir çatı altında. Kullandığım kaynak kitap Çılgın Müzisyenler. Bu bilgi serisini 3 part halinde yapıcağım. İyi okumalar...

 0
LUDWIG VAN BEETHOVEN HAYATI PART 1

Beethoven'ın hayatı hakkında kitap okumuş ve araştırma yaparak hayatı ile ilgili bir çok şey öğrendim. Bu müzisyenin hikayesi zor şartlar altında bir hayat.

Ludwıg Van Beethoven 16 Aralık 1770'de Almanya'da doğdu. Babası Johann Van Beethoven'dır. Annesi Maria Magdalena. 8 engelli ağabeye sahip bir çocuktu. Beethovan'ın babası, saray müzisyenlerinden biriydi. Babası Johann Bey, daha önce klise orkestrasında çalışmış, ailesinin geçimini sağlamak isteyen sorumlu bir babaydı. Fakat engelli çocuklara sahip olduğundan dolayı alkole karşı zaafı vardı. Bu yüzden, Ludwıig'e karşı tutumları biraz zalimceydi. Oğlunun bir müzik dehası olduğunu iddia ediyor ve herkese öyle tanıtıyordu.

Ludwig Van Beethoven'sa mutsuz bir çocuktu. Sekiz engelli ağabeye sahip olan Ludwig, babasından çok çekti. Sevgi nedir, ilgi nedir bilmedi. Annesi engelli çocuklarıyla uğraşırken, alkolik babası da Ludwig'le uğraştı.

Babası ona, henüz emeklerken müzik kurallarını öğretmeye başladı. Böylece üç yaşına girdiğinde alkolik babasının katı kurallarıyla karşılaştı. Anlattığı müzik kurallarından sözlü sınav yapıyor, cevap alamayınca küçük oğluna yapmadığını bırakmıyor...

Baba Beethoven, tek sağlam oğlunu piyanist yapmakta kararlıydı. Onu bir an önce kendi çalıştığı yere, saray orkestrasına aldırarak, aile bütçesine katkı sağlamasını istiyordu.

Beethoven 8 yaşına geldiğinde, piyano ve müzikle ilgili herşeyi biliyordu. O yaşta olmasına rağmen muhteşem çalıyordu.

Fakat babasıyla çok yakın olmak istemiyordu. Bu yüzden rahat edemeyeceği endişesiyle, sarayda çalmayı düşünmüyordu. Aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla, kilisede piyano çalmaya başladı. Baba Beethoven, oğlunu bir türlü rahat bırakmıyordu. Onu saray orkestrasına almak istiyordu. Sonunda bunu başardı. 

1779 senesinde Ludwig, şehrin en ünlü müzisyeni Christian Neefe’yle çalışmaya başladı. Neefe, öğrencisindeki ışığı görmüştü. Ona güvendi ve onu sevdi. Örnek bir usta gibi, müzikle alakalı bildiği her şeyi anlattı.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow