Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey, milletvekillerinin Facebook ve Twitter'ın seçimleri ele alması üzerine soru yağmuruna tutuldu.

Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey Senato Tarafından Sorgulandı

 0
Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey, milletvekillerinin Facebook ve Twitter'ın seçimleri ele alması üzerine soru yağmuruna tutuldu.

Milletvekilleri, Salı günü Facebook CEO'su Mark Zuckerberg ve Twitter CEO'su Jack Dorsey'i platformlarının 2020 seçimlerini nasıl ele aldıkları üzerine tartıştılar ve hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, sosyal medya şirketleri için yasal korumaların yoğun bir şekilde reform edilmesi gerektiği konusunda artan bir fikir birliğini dile getirdi.

İki teknoloji CEO'su, seçim öncesi ve sonrası teknoloji platformlarının içerik denetiminden rahatsız olan Cumhuriyetçiler tarafından Senato Yargı Komitesi huzurunda ifade vermeye çağırıldı. Her iki platform da Başkan Donald Trump tarafından yapılan ve Joe Biden'in 306 seçim oyu ile kazandığı seçimlerde yanlışlıkla zafer iddiasında bulunan yazılara etiketler ekledi. Facebook, yanlış iddiaların yayılmasını önlemek için seçimden sonra tüm siyasi reklamları da askıya aldı.

Cumhuriyetçiler, bu uyarı etiketlerinin muhafazakar karşıtı sansür anlamına geldiğini savunurken, Demokratlar teknoloji şirketlerini nefret söylemi ve yanlış bilgilendirmeyi daha sağlam bir şekilde önlemeye çağırdı. Koridorun her iki tarafında milletvekilleri, teknoloji şirketlerinin daha fazla yasal incelemeye tabi tutulması gerektiğini söylüyor.

Milletvekilleri ayrıca, sosyal medya sitelerini, ürettikleri içerikten yayıncıların sorumlu olduğu şekilde kullanıcıların gönderilerinden sorumlu tutulmaktan koruyan bir yasa olan 230. Kısım tarafından sağlanan yasal korumaları sürdürüp sürdürmemesi gerektiğini sorguladılar.

Güney Karolina Cumhuriyetçi Senato Yargı Başkanı Lindsay Graham Salı günkü duruşmada, "Sosyal medya platformları ve Kısım 230 söz konusu olduğunda, değişim gelecek" dedi.

Komitede yer alan üst düzey Demokrat Senatör Richard Blumenthal, Cumhuriyetçilerin sosyal medya şirketlerinin başkanı haksız yere sansürlediğine dair şikayetlerini reddetti, ancak teknoloji şirketlerine daha sıkı standartlar koymak için yasaların yeniden yazılması gerektiğini kabul etti.

Blumenthal, "Korkunç ikna ve manipülasyon araçları inşa ettiniz ... Özel hayatlarımızla ilgili verileri çıkararak ve nefret söylemi ve seçmenlerin bastırılmasını teşvik ederek büyük miktarda para kazandınız" dedi.

Hem Zuckerberg hem de Dorsey, politik olarak tarafsız olduklarını iddia ederek şirketlerinin ılımlılık uygulamalarını savundu. İki CEO, sosyal medya şirketlerinin yasal yükümlülüklerini daha net bir şekilde tanımlayan yeni mevzuata açık olacaklarını, ancak Bölüm 230'un herhangi bir revizyonuna karşı çıktıklarını söyledi.

Zuckerberg, "İnsanlar düzenleyici modelin haber endüstrisine mi yoksa telekomünikasyon şirketlerine mi benzeyeceğini soruyor, ancak benim bakış açıma göre, bu platformlar yeni bir sektör ve diğer ikisinden farklı bir düzenleyici modele sahip olmalı," dedi Zuckerberg .

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow