Mayalar

Maya Takvimi

 0
Mayalar

                     Eski Maya uygarlığı dünyamızdaki en etkileyici kültürlerden biriydi.Bugün Mayalar hakkında bildiklerimizin çoğu hiyerogliflerin çözümlenmesi ve arkeolojik kazıların yorumlanması sayesinde öğrenildi. 

                     Mayalar aktif tüccarladı, mısır ve fasulye odaklı çiftçilik yapar, kakao , yeşim ve benzeri bölgesel kaynaklarında takasını yaparlardı, bilim ve sanatta oldukca ilerlemişlerdi.Tıp alanında da  ileri seviyedelerdi,  yaralara saç ile dikiş atıp, dişlere dolgu yaparlardı.Eski uygarlıklar içerisinde en gelişmiş yazı sistemine sahip uygarlıktı.

                    Tıpkı Aztekler gibi Mayalarda silahlarında asla çelik ve demir kullanmadılar. Silahlarını Obsidyen ve Volkanik taşlardan yaptılar.

                    Mayaların gizemli çöküşüne bir çok farklı yorum yapılsada esas neden tam olarak bilinmemektedir. Günümüzdeki modern dünyada Mayalar daha çok Guetamala'da bulunmaktadırlar. Mayalar İnsan kurban törenlerinde, günümüzde tavuk kullanıyorlar.

                    Mayalarda bilinenin aksine tek takvim yoktu ve kıyameti 2012 olarak göstermiyordu..Biri modern miladi takvim gibi bir yılı 365 gün kabül etmekteydi.Uzun takvim döngüsünde ise her 2.880.000 günde bir  takvimin sıfırlanması gerekiyordu ve bu süre 2012'de dolduğu için dünyanın sonu söylentileri çıkmıştı.Şimdi ise tekrardan incelenen Maya takviminin 21 Haziran 2020'yi işaret ettiği ve bu tarihte kıyamet kopacağı söylentileri çıkmış durumda ancak bir çok bilim insanı ve Nasa bu söylintelere tamamen karşı çıkmaktadır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow