Menemen Gerçeği

Menemenin çok farklı yapılış şekilleri var. Bunlar damak tatlarına göre mutfakta yerini alıyor.

 0
Menemen Gerçeği

Menemen, yemek kültürümüzde yıllardır yerini almış bir yumurta yemeğidir. Yeri gelir akşam yemeğinde yeri gelir sabah kahvaltılarında beğenilerek tüketilen bu yemeğin en önemli tartışılan konusu soğanlı mı soğansız mı olur konusudur. 

Menemen aslında pizza ya da hamburger gibi lezzetlerde olduğu gibi farklı çeşit malzemelerle yapılabilir. Damak tadına göre farklı malzemeler denenebilir. Kimi soğanlı yapar kimi soğansız yapar. Kaşarlı, sucuklu yapanlar da vardır. Sadece malzemelerde farklılık yoktur. Pişirme tekniklerinde de farklılık vardır. Örneğin bazıları yumurtaları tek tek kırıp atar bazıları da yumurtaları çırpıp malzemenin içine karıştırır. 

Bilinen en klasik menemen tarifi sırası ile önce soğanları pembeleşene kadar yağda kavurduktan sonra yeşil biberleri atıp bir süre daha beraber kavurmak sonra rendelenmiş ya da kıyılmış domatesleri atıp bir süre daha domatesler ölene kadar pişirmek ve ardından kırılmış ya da çırpılmış yumurtaları ekleyip işlemi sonlandırmaktır. İsteyen soğanı bol isteyen yumurtası bol yapabilir. Menemeninizi baharatlar ile tatlandırabilirsiniz. 

Afiyet olsun.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

ramis birol Her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven. Bunun içinde gezmekten ziyade okuyarak ve izleyerek bilgi edinmeye çalışan biriyim. Her bilgiyi de paylaşmayı çok severim. Dünyanın paylaşınca güzelleşeceğine inansam da insanoğlunun yaptıkları şeyler karşısında duruşunu bozmamaya çalışıyorum.