Minimalizm

Herşeyden elimizde binlercesi olsun istiyoruz. Renk renk kıyafetler, evimizde çeşit çeşit aksesuarlar, bir sürü battaniyemiz, evimizin tıklık tıklım dolu olmasını o kadar seviyoruz ki. Aslında huzur minimalizmde gizlidir. Az ve öz olmalı herşeyden. En basitinden hangi kıyafeti giysem derken vaktimizi çalıyoruz paramızı boşa harcıyoruz onları alarak. İhtiyacımız olanı değil hep daha fazlasını alıyoruz. Azla yetinmiyoruz çokla da mutlu olmuyoruz. Karmaşık bir hayatı kendimiz seçiyoruz. Önceliklerimizi bilmiyoruz eksiğimiz kalmasın diye hayatımıza evimize herşeyi dolduruyoruz. Minimalizm başarılı insanların uyguladığı en güzel yöntemdir aslında. En basitinden mutfağımızda o kadar çok ıvır zıvırımız var ki oysa kullandığımız herşey nettir. Onlarca tencere yerine iki üç tencere hayatımızı kolaylaştırır. Üzerimize yığılan saklama kapları ne kadar gereksiz oysa ki. Aldığımız binlerce kıyafet bizim tarzımız olmadığına işarettir. Sadelikten yana olmalıyız herşeyimizi ihtiyacımız karsılıgında olmalıdır. Bunun için neler mi yapabiliriz hayatımızı baştan tasarlayabiliriz.

 0
Minimalizm

Minimalizm doğrultusunda evimizi tasarlarsak;

*Daha az kıyafet almalıyız net renkler tercih etmeliyiz. Günlük giyeceğimiz kıyafetler, özel günler için kıyafetlerimiz ve spor için kıyafetlerimiz olmalı. Binlercesi içinden seçemiyoruz çünkü önümüze geleni beğendiğimizi tarzımız olmayan şeyleri alıp dolaplarımızı dolduruyoruz daha sonrada karar veremiyoruz farkındaysanız genelde aynı şeyler giyilir giymediğimiz tarzları almaya gerek yok. Dolabımızı baştan düzenlemeliyiz. Kaliteli bir kaç kıyafet onlarca ucuz kıyafete bedeldir.

* Mutfak alışverişlerimiz için liste oluştururken ihtiyacımız dışına çıkmakta kendimizi sınırlandırabiliriz hem paramız kalır hemde boşa para harcamamış oluruz. Gerekli şeyler gerektiğinde alınmalıdır. Buzdolabının dolu olmasına gerek yok yemediğimiz sebzeler meyveler dolaba girmesin. Boş yere renkli bardaklara gerek yok az olsun sağlam olsun .

* Evimizde gereksiz objelere gerek yok ne kadar düzenli bir evimiz olursa o kadar huzurlu oluruz hem temizliği kolay olur hemde göz yormaz.

* Arkadaşlarda minimum düzeyde olmalı çok arkadaş değil gerçek dostlar yanınızda kalsın geri kalanı çıkarın hayatınızdan size bişeyler katan insanlar olsun yeter yanınınızda.

* Sosyal medya hesaplarından kurtulalım en başta da vaktimizi boşa harcayıp beynimizi bunlarla doldurmayalım. Hobilerimize yönelelim sade bir hayat tercihiniz olsun.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow