Munchausen Sendromu

Çevrenizden ilgi görmek için neler yapabilirsiniz? Ya da ne adar ileri gidebilirsiniz. Munchausen Sendromu olan bireyler dikkat çekmek için ilginç bir yol izliyor.

 0
Munchausen Sendromu

Psikolojik bir rahatsızlık olan Münchausen sendromu adını, Alman yazar Rudolf Erich Raspe’nin 1785 yılında yayınladığı kitabında yarattığı kurgusal bir Alman asilzadesi olan Baron Münchausen’den almıştır. Katıldığı 1735-1739 Osmanlı-Rus-Avusturya Savaşı’nda yaşadıklarını çevresine abartılı bir şekilde anlatan Münchausen'in anlattıklarının bir süre sonra yalan olduğu anlaşılıyor. Böylece sürekli sahte hastalık hikayeleri üreten hastalara bu sendrom tanımlanıyor. 

Hastalık hastalarından farklı olarak bu kişilerin hiçbir rahatsızlıkları olmadığı halde ve kendileri de bunu çok iyi biliyorken kendilerini hasta gibi gösterdikleri anlaşılır.

Kişi içine girmek istediği hastalığın belirtilerini kendisinde oluşturabilmek adına her yolu eder. İlaç içip kalp ritmini bozmak, boğazına delici alamet batırıp kan kusuyormuş gibi yapmak bunlardan sadece birkaçı. 

Geçmişlerine bakıldığında ebeveyn tarafından ihmal edilme, kötü muameleye maruz kalma, terk edilme görülmüştür. Bu nedenlere de bağlı olarak bu kimseler doktorları ve hastane çalışanlarını ilgi ve sevgi kaynağı olarak görmektedirler. Ve ne yazık ki bu sendrom ülkemizde de oldukça yaygın. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow