MUSLAR KAYA EVLERİ

Vadinin batısında ve doğu kısmında; Nevşehir ilindekine benzer peribacalarının burada da var olduğu görülmektedir. Bazıları insan eliyle açılmış bazılarının da doğal yollarla açıldığı belirlenen girişler bulunmaktadır. Tahminlere göre hristiyanlık başlangıcında yerleşimler başlamıştır.

 0
MUSLAR KAYA EVLERİ

Ülkemizde bilinen ve bilinmeten birçok güzel yerler mevcut. Bunlardan bir taneside Muslar Kaya Evleri...

Muslar Kaya Evleri, birinci derece arkeolojik ve doğal sit alanıdır. Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2009 senesinde tescil edilmiştir.

Bolu ili Seben ilçe sınırları içinde bulunan Muslar Kaya Evleri; ilçe merkezıne yedi kilometre uzaklıktadır, Kaşbıyıklar Köyü' ne bağlı Muslar mahallesi' nin kuzeyinde Ulukayalar olarak adlandırılan kayasal bölgede bulunmaktadır. 

Vadinin batısında ve doğu kısmında; Nevşehir ilindekine benzer peribacalarının burada da var olduğu görülmektedir.

Bazıları insan eliyle açılmış bazılarının da doğal yollarla açıldığı belirlenen girişler bulunmaktadır. Tahminlere göre hristiyanlık başlangıcında yerleşimler başlamıştır.

Kaya yerleşiminin taban kısmında ve en üst zirvesinde bulunan iki adet sarnıç olması düşuncesinden yola çıkılarak; bölgede su kuyularının bulunduğü düşüncesi oluşmuştur.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

MelihYALÇINÖZ Eğitim Fakültesi Lisans Mezunu İnsan Hakları Yüksek Lisans Mezunu Askeri Madalya Sahibi