Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Avrupa Şehri

Avrupa tarihi ve turistik yerleriyle ilgimizi çekiyor. Kuzeyinden güneyine doğusundan batısına görülmesi gereken çok şehir var elbette. Bugün siz on tanesini listeledim. İyi okumalar

 0

1. Edinburgh

Edinburgh

İskoçya'nın başkenti olan şehir Harry Potter filmlerinin çekildiği yerdir. Calton Tepesi'nde doğal güzelliğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca kişi başına düşen ağaç sayısı İngiltere'den fazladır. Edinburgh Kalesini de mutlaka görmelisiniz. Kale sönmüş bir yanardağ üzerine inşa edilmiştir. Son olarak dünyanın en büyük sanat festivali Fringe Festivali'ne katılmanızı öneririm.

2. Roma

Roma

İtalya'nın en ünlü şehri Roma 1870'de başkent oldu. 900'den fazla kilisiye ev sahipliği yapıyor. Aziz Petrus Bazilikası ziyaret edebileceklerinizden biri. Kentin bir diğer özelliği 1 milyon nüfusa ulaşan ilk yer olmasıdır. Dünyanın en büyük amfitiyatrosu Kolezyum'u da mutlaka görün derim.

3. Paris

Paris

Işığın ve aşkın şehri Paris'in şüphesiz en ünlü yapısı Eyfel Kulesinin zirvesine asansörsüz ulaşmak için 1665 basamak çıkmanız gerekiyor. Kuleyi her yıl 7 milyon kişi ziyaret ediyor. Şehir dünyanın en büyük sanat müzesi Louvre de sahiptir. Paris'in sembollerinden Notre Dame Katedrali'ni de görmelisiniz.

4. Londra

Londra

İngiltere'nin başkenti Londra'da 300'ün üzerinde farklı dil konuşuluyor. İlk olarak kraliçe 2. Elizabeth'in ikamet ettiği Buckingham Sarayı'nı ziyaret etmelisiniz. Sonra Big Ben saat kulesine uğrayın. En sonunda İngiliz Müzesini gezin.

5. Oslo

Oslo

Kuzeyin incisi Oslo pek çok ormana sahip. Bunlardan biri Oslomarka. Zaten 2019 Avrupa'nın yeşil başkentidir. Heykel parkı Fogner Park'da uğramanızı tavsiye ederim. Munch Müzesi'nde ise ünlü Çığlık tablosunu inceleyebilirsiniz.

6. Berlin

Berlin

Berlin'deki 9 Kaleden biri olan Schloss Charlottenburg'u gezmeli, Oberbaumbrücke Köprüsü'nden geçmelisiniz. Su yolu bulunan şehirde yolu tekneyle dolaşabilirsiniz.

7. Madrid

Madrid

Madrid Arapça'da birçok derenin yeri anlamına gelir. Ek olarak Avrupa'nın en güneşli şehridir. Kentin ilk akla gleen sembollerinden olan Plaza Mayor, Almudena Katedrali ve San Miguel Pazar'ını görmelisiniz.

8. Viyana

Viyana

Rüyalar şehri olrak adlandırılan Viyana'da, Sigmund Freud uzun süre yaşamıştır. Son 7 yıldır en yaşanabilir şehir seçilmiştir. Gezebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabilirim: Belvedere Sarayı,Viyana Sanat Tarihi Müzesi ve Aziz Stephan Kilisesi.

9. Helsinki

Helsinki

Finlandiya'nın başkenti Helsinki "Baltıkların Kızı" anlamına geliyor. Dünyanın en soğuk şehridir. Kuzey Işıklarını görmeli, Uspenski Kathedral'ini dolaşmalısınız. 

10. Prag

Prag

Çekya'nın gözde kenti Prag'ın görebileceğiniz yerleri: Astronomik Saat Kulesi, dünyanın en büyük kalesi olan Prag Kalesi ve Charles Köprüsü.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Ceren Deniz Yıldız 'Yazmasam delirecektim.'