Mutlu Olmak

Mutluluk nedir? Hani gerçekten hayatın amacı mutlu olmak mıdır? En önemlisi mutlu olmayan insan hayatından keyif alabilir mi? Sizinde gün içinde çok mutlu hissettiğiniz anda bir an için böyle içinizde bir sıkıntı olup mutluluğunuz bir anda kayboluyor mu, modunuz düşüyor mu? Yazıya bı göz atın derim (:

 0
Mutlu Olmak

Mutluluk nedir? Sanırım buna dünya üzerindeki insan sayısı kadar cevap verebiliriz. Sonuçta subjektif bir mesele. Ancak bu tanımın ne olduğuna vereceğimiz cevap hayatımızı nasıl yaşayacağımızdan tutun, nelerin bizi keyiflendirip nelerin üzeceğine kadar bir sürü olayın önayağını oluşturuyor. Bir örnek vermek gerekirse; mutluluğun çok önemli olduğunu, her insanın mutlak bir şekilde mutlu olmasının, hayattan alınacak keyfile doğru orantılı olduğunu düşünen bir insanın tahmin edeceğiniz üzere 24 saati mutlu olmaya çalışmakla geçer. Mutlu olursa harika olmazsa berbat bir gün geçirmiş olur ve gerçekten mutlu olursa da mutlu olmak için çok efor sarf etmiş olacaktır. Olmazsa zaten sonuç ortada, depresyona giden hüzünlü bir yol. Peki, mutluluk bu kadar mühim mı? Hayatın amacı mutlu olmak mı? Ne zaman bu sorulara içi dolu cevap verdik o zaman hayatın anlamını kavramış olacağımızı düşünüyorum. Çünkü ben ne zaman bu cevabı buldum, o zamandan beri daha keyifli ve canlı bir hayat yaşıyorum. Daha huzurluyum gerçekten. Cevap için yine soru sorarak gidelim. 

Siz veya çevrenizde 1 ay bakın çok değil, 1 ay boyunca kesintisiz mutlu olan bir insan, bir dost, bir arkadaş tanıyor musunuz? Ben tanımıyorum açıkçası. O yüzden hani (ki burası ömrünüzün keyifli geçmesi için en can alıcı nokta) mutlu olmadığımız zamanlar çok can sıkmaya, büyütmeye, oha ben ne yapacağım şimdi demeye pek gerek yok çünkü insan yaratılış olarak mutlu olması gereken bir varlık değildir. Üzüntü , kızgınlık gibi duyguları da kabul edip onlarla keyiflenmesini bilmemiz gerekiyor. Kısacası mutlu olmayı bu kadar büyütmemek gerekiyor bunu ne zaman kavradık, o zaman hayatımızın daha huzurlu daha keyifli olacağına inanıyorum. Sonuç olarak mutluluk nedir diye sorulursa mutluluk "overrated" bir mefhumdur diyebiliyorsak biz zaten mutluyuzdur.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow