Mutluluk ilacı! (Misol)

Misol hakkında detaylı bilgiler, ne işe yaradığı vb. her şey bu yazıda anlatılmaktadır. Direkt kullanan birisi olarak size bütün etkilerini ve yan etkilerini açıklayıp burada sunuyorum.

 0
Mutluluk ilacı! (Misol)
Mutluluk ilacı! (Misol)

Misol 50 ve 100 mg olarak sertralin etken maddesi içeren SSRI grubunda bulunan psikiyatrik ilaç olan bir anti depresandır. Reçetesiz alabileceğiniz bir kutusunda 28 adet tablet bulunduran bir ilaçtır. 

Sertralin'in kimyasal gösterimi ise şu şekildedir: 

Misol genellikle insanı huzurlu, enerjik ve mutlu hissettirmesi yanı sıra OKB hastalığının tedavisinde, anksiyete tedavisinde, uyku problemlerinin tedavisinde vb. tedavilerde de reçete edilebilmektedir. 

Bağımlı yapma riski yoktur. Fakat depresif olma durumunda bu ilaç ile kendinizi mutlu hissetmeye başladığınızda bıraktığınız zaman sıkıntı, huysuzluk, rahatsız hissetme, kötü his, hasta hissetme, bağımlılık hissiyatı gibi hislerden dolayı zihnen ilacı isteyeceksiniz. Kullanmama durumunda uyuşturucularda olan "Yoksunluk krizi" sizde olmayacaktır. Tekrardan dediğim gibi Bağımlı yapmaz öyle hissettirir. 

İlacın yan etkilerine gelecek olursak:

 • Miğde bulantısı
 • Uykusuzluk
 • Rahatsız hissetme
 • İştahsızlık (Neredeyse tamamen iştahı keser.)
 • Susuzluk (Fakat iştahsızlık sebebiyle su içmek miğde bulantısı yapacaktır.)
 • Çene Titremesi

Bu yan etkiler zamanla geçecek etkilerdir. Eğer bunları yaşıyorsanız dert etmenize gerek yok.

Not: Yan etkilerdeki Çene Titremesi her insanda olmuyor fakat genel olarak görülen bir yan etki. Bu etki diğer yan etkilerin yanı sıra zamanla geçmeyen bir etkidir. Bu yan etkiyi yaşayan kişilerin söylediklerine göre Çene Titremesi rahatsız edici bir şey değil aksine istediği zaman çenesini titretip istediği zaman durdurabiliyormuş. Çenesi titrekende stresini o titremeyle attığını hissedip daha da iyi hissediyormuş. 

Maksimum dozaj olarak sabah bir, akşam bir olarak günde 2 kez almak uygun görülmüştür. Dozaj aşımı Yan etkileri arttırması yanı sıra küçük çapta "Serotonin krizi" geçirmenize sebep olabilir. Bu kriz ciddi bir zarar vermeyecektir fakat karaciğerinize zarar verdiğinizin belirtisidir. Eğer normal dozajlarda bir kriz hissiyatı yaşıyor iseniz kesinlikle doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.

Eğer bu ilacı reçetesiz kullanıyorsanız veya kullanacaksanız şunlara dikkat edit:

 1. 50 mg olan ile başlayın ve günde bir kez kullanın.
 2. İki hafta geçtikten sonra sabah bir, akşam bir doz alın.
 3. Birinci kutu bittikten sonra eğer size yeterli gelmiyorsa -Hala depresifseniz- 100 mg alın.
 4. 100 mg olanı günde bir kez kullanarak başlayın.
 5. Tekrardan iki hafta geçtikten sonra sabah bir, akşam bir doz alın.

Maksimum önerilen doz günde 200mg olarak görülmüştür fazlası küçük çaplı serotonin krizi yapabilir bunu dışında ciddi yan etkiler göstermeye başlayabilir. Eğer bu ilacı bir doktor izni ile kullanmıyor iseniz 200mg üstüne çıkıp çıkamayacağınızı eczacınıza sorarak öğrenebilirsiniz,

Not: Kesinlikle ilk başta bir doktora danışınız! Bu tür ilaçlar her zaman sizi mutlu edecek diye bir şey YOKTUR! Her ilacın farklı bir hastalığa karşı kullanımı vardır. Sizde bulunan x hastalığı yüzünden sizi daha kötü yapabilir o yüzden kendi kafanıza göre ilaç ALMAYINIZ! Bir doktor izni ile alınız!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow