NBA 'de Şampiyonluk İhtimalleri

NBA Amerikan Basketbol Play-Off yarışının Konferans Yarı Finallerinde sürpriz eşleşmeleri, serilerde sürpriz sonuçları, sakatlık veya formsuzluk yaşayan oyuncuların takımlara nasıl etki edeceğini ve hangi takımın şampiyonluk ihtimalinin ne kadar olduğu, değerlendirmelerin hepsini gelin beraber inceleyelim.

NBA 'de Şampiyonluk İhtimalleri
Play-off ta devam eden takımlar

NBA Play-Off larında Konferans Yarı Finallerinin ilk maçları oynandı. İlk turu geçen takımlar ve Konferans Yarı Finalleri bize net bir şekilde gösterdi ki hiçbir maçın hiçbir serinin favorisi yok. Her takımın mevcut birçok silahı ve takım dinamikleriyle beraber tüm sonuçlara açık, tahmin etmesi güç maçlar ve seriler bizleri bekliyor. Peki son durumda hangi takımın hangi güçlü özellikleri ve zaafiyetleri öne çıkıyor her bir takımı tek tek ele alalım.

76ers-Hawks

76ers: Joel Embild'in süper ötesi performansına Ben Simmons da bir nebze eşlik etse de Tobias Harris ve Dwight Howard'ın çabaları dışında diğer oyuncuların istikrarsız form durumları ve koç Doc Rivers'ın eleştiriye çok müsait rotasyon tercihleri işi biraz zora sokuyor. Temsilcimiz Furkan Korkmaz'ın da takımı ne kadar şampiyonluk potansiyeli verse de ve seride favori olsa da yetersiz bench katkısı ile hatalı rotasyon tercihleri çok büyük engel. Bu seride en büyük kozları süperstar Center ları Joel Embild.

Hawks: Ofansif güçleri çok yüksek olan ve seride deplasmanda sürpriz bir maç çalan Hawks ekibi dengeleri değiştirmiş durumda. Kritik anlarda sorumluluk alabilecek birçok isimin bulunması, oturmuş takım kimyası ve  potansiyel hücum tehditleri ile 76ers a büyük bir tehdit oluşturmakta. Fakat son maçta da görüldüğü gibi en büyük defoları baskı altında yaşanılan tıkanıklık ve basit top kayıpları. 

Jazz-Clippers

Clippers: Serinin favorisi konumunda olan Clippers ilk turdaki gibi yine beklenmeyen bir mağlubiyetle başladı. Kawhi Leonard'ın performansına eşlik eden isim bulunamaması, oyun kurucu veriminin Rajon Rondo ile de alınamaması top yönlendirme ve skorerlik konusunda sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. İlk turda yaşanan ribaund krizi de cabası. Bu durum rakip takımların daha içeri kapanarak savunmasına ve geniş alanlar ile ikinci şans sayıları bulmasına olanak sağlıyor. Yetersiz rotasyon, oyun kurucu verimi alınamaması gibi sorunlara rağmen Terrance Mann'in umut vadeden oyunu Cousins'ın dönüşü ve Paul George'un MVP modunu açması ile beraber yine serinin ve şampiyonluğun favori adaylarından biri olabilirler.

Jazz: Temsilcimiz Ersan İlyasova'nın takımı sezon boyunca inanılmaz bir üçlük performansı ile olağanüstü bir sezon geçirdiler. Bu performansını Play-Off'larda da sürdüren ekip savunmada yılın savunmacısı Rudy Gobert önderliğinde hareketli savunmaları ile birlikte bu açığı en iyi şekilde kapatmaya çalışıyorlar. Erken final niteliğndeki bu eşleşmenin galibini, serinin ilk maçında da gördüğümüz üzere son topta bitmesi bizlere gösteriyor ki kritik anlarda mental olarak ayakta kalan takım seride avantaj sağlayacak ve yoluna emin adımlarla devam edecek.

Suns-Nuggets

Suns: Devin Booker'ın, idolü Kobe Braynt vari performansı ile son şampiyonu devirip yoluna dolu dizgin devam eden ekip çok formda. Oyun yönlendiricileri ve kanat oyuncularının performanları göz doldursa da bu iyi performanslar MVP Nikola Jokic'i durdurma konusunda yeterli mi bilinmez. Kısa yaratıcı oyuncuların performanslarının belirleyeci olacağı seride uzun rotasyonundaki sıkıntılar harici Suns ekibinde başka bir negatif etken bulunmuyor.

Nuggets: MVP Jokic adına yaraşır performanslar sergilemesi ve biz Avrupalı izleyicilerin potansiyelini çok iyi bildiğimiz Campazzo'nun oyun kurucu pozisyonundaki başarılı performansı pozitif olsa da Jamal Murray'nin sezonu kapatması şampiyonluk ihtimallerini bir hayli etkiledi seride geride olan ekibin geçen sene yaptığı mucizevi geri dönüşün zor olduğunu ve şampiyonluk ihtimallerinin düşük olduğunu düşünüyorum.

Bucks-Nets

Bucks: Yapılanma sonrası geçen senenin de gerisinde olduğunu düşündüğüm ekibe Antetokounmpo'nun zayıf oyunu ve Brooklyn kayasına çarpması da eklenince serinin sonu süpürülme gibi duruyor. Belki bir ihtimal Antetokounmpo seri öncsi verdiği iddialı demeçleri hatırlar ve büyük oynayarak 1 maç kazandırabilir. Ama sürpriz şanslarını düşük buluyorum.

Nets: Jeff Green'in de dönüşü ile serinin ve şampiyonluğun açık ara favorisi olan ekipte tek sıkıntı Harden'ın yaşadığı sakatlık. Bu sakatlık belki seriyi etkilemese bile, oyunu yönlendirme ve muhteşem hücum opisyonu özelliği olan süperstar oyun kurucunun eksikliği Nets ekibinde şampiyonluk yolunun daha sancılı geçmesine neden olabilir.