NE ! BİTCOİN HARAM MI?

Günümüz dünyasında popülarite kazanmış olan kripto paranın caiz olup olmadığı hususunda diyanet ve dünya çapında neler söylenmiş onlara dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Dini olarak akıllarda bırakılan soru işaretine cevap aradık.

 0
NE ! BİTCOİN HARAM MI?

Bitcoin, bir değişim aracı olarak değerlendirilmesi amaçlanan dijital yani kripto paradır. Günümüzde popüler hale gelen kripto para alım satımı dinii hassasiyeti bulunanların aklına bir takım sorular getirdi. Ani zenginleşmeler ve kayıplara neden olan kripto para caiz midir?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Ocak 2018'de bu konuda şöyle bir açıklama yaptı ' Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kayanağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarakbilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.'

Dünya çapında müslüman alimler tarafından yayımlanan fetvaya göre de İslam hukuku bağlamında uzunca değerlendirmeler  yapılmış ve ardından caiz olmadığı söylenmiştir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow