Neden Ciddi Anlarda Gülüyoruz ve Saniyeler İçinde Bunu Durdurmanın 6 Yolu

Hepimizin ciddi anlarda birkaç talihsiz gülüşümüz olmuştur ve bu kesinlikle hoş değil, bu yüzden size birkaç ipucu vererek sizi tuhaf deneyimden kurtarmak istedik.

 0
Neden Ciddi Anlarda Gülüyoruz ve Saniyeler İçinde Bunu Durdurmanın 6 Yolu

Sinirimiz bozukken  kahkaha atmamız  aslında  normal kahkaha değildir. Fakat bu gerçekleştiğinde ve travmatik bir olayda veya ciddi bir anda güldüğümüzde, kafa karışıklığı, utanç ve rahatsızlık içinde batmaya başlarız. Neyse ki, bu kıkırdamalar kontrol edilemez görünse bile, onları önlemenin veya en azından gizlemenin birkaç yolu vardır.

Uygunsuz bir durumda gülerseniz, kötü bir insan olduğunuz anlamına gelmez. Hatta bunun gerçek bir kahkaha olmadığını söyleyecek kadar da ileri gidebiliriz çünkü bu sadece o anda yaşadığınız kaygı, kafa karışıklığı, stres ve rahatsızlığı azaltmak için vücudun savunma mekanizmasının bir sonucudur.

Bir bakıma gülmek, olumlu tepkiler vererek dikkatimizi travma ve acıdan uzaklaştırır. Ayrıca, bizi savunmasız veya zayıf hale getirebilecek, deneyimlediğimiz tüm duygularla savaşmamıza yardımcı olur.

Hepimizin ciddi anlarda birkaç talihsiz gülüşümüz  olmuştur  ve bu kesinlikle hoş değil, bu yüzden size birkaç ipucu vererek sizi tuhaf deneyimden kurtarmak istedik.

Dudaklarını yala ya da ısır

Gülmenin yerini alabileceği bir davranış düşünün. Yararlı bulabileceğiniz bazı örnekler şunlardır: dudaklarını yalamak, başını sallamak, derin nefes almak ve nefes vermek. Ayrıca yanağınızın veya dudaklarınızın içini ısırabilir veya kendinizi kolunuzda sıkıştırabilirsiniz.

Bir kaleme tıklayın

Gergin kahkaha, yalnızca üzüntünün söz konusu olduğu durumlarda meydana gelmez, iş yerinde ciddi bir anda bile meydana gelebilir. Bu işleri karmaşıklaştırabilir ve gülmenizi engellemenin en iyi yolu bir kaleme tıklamaktır. Düşüncelerinizin gülmekten uzaklaşması için tıklamaya odaklanın.

Çıkarken gülün

Kahkaha iyi bir ilaç olabilir, ancak bunu keder yaşayan insanların önünde yapmak uygun değildir. Olabildiğince gizlemeye çalışarak, arkanızı dönüp gülerek kendinizi gariplikten koruyun. Ayrıca kendinize izin verip tuvalete gidebilir veya arabanızda bir şey unutmuş gibi davranabilir ve onu almanız gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Odadaki tek renge odaklanın

Düşüncelerinizi gülmekten uzaklaştırmanın bir yolu, odağınızı tamamen farklı bir şeye kaydırmaktır. Örneğin, bir renk düşünün ve onu bulmak için odanın etrafına bakmaya başlayın. Sonra, bu rengin kaç kez göründüğüne bakın. Küçük bir hedef olsa da, duygularınızı başka bir şeye yönlendirir ve kahkahalarınızı yutabilirsiniz.

Kendinize bir şarkı söyleyin

Herhangi bir şarkı olabilir, "ABC'ler" bile olabilir. Bir şarkının sözlerini okumak, düşüncelerinizi duygularınızdan uzaklaştırmanın ve aslında gülme dürtüsünü azaltmanın pratik bir yoludur.

Şarkı söylemenin yanı sıra kafanızda çarpım tablosu yapmayı deneyebilir veya hatta pizza yapmayı hayal edebilirsiniz. Bunu yapmak için atacağınız her adımı düşünün (hamur yoğurmak veya peynir rendelemek gibi). Amaç, dikkatinizi gergin kahkahadan uzaklaştırmaktır.

Kapalı dudaklarla havayı dışarı itin

Nefes alma teknikleri aslında bir kahkaha patlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Sadece dudaklarınızı sıkıca kapatın ve kulaklarınızı parmaklarınızla kapatın. Şimdi ağzınızdan nefes vermeyi deneyin, dudaklarınızdan hava patlayacakmış gibi hissedeceksiniz. Ağzınızdaki baskıyı hissettiğinizde dürtü kaybolabilir.

Hiç ciddi bir anda güldünüz mü? Böyle durumlarda gülmeye başlamanıza ne sebep olur? Gülmenizi durdurmanın kendi yolunuz var mı?

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow