Neden Gözlerimiz Birbirinden Ayrıktır?

Nesneleri doğru perspektif içinde ve üç boyutlu olarak görebilmemiz için onlara iki gözümüzle birden bakmamız gerekir. Gözlerimiz birbirinden ayrık olduğundan her birinden aldığımız görüntü öbüründen biraz farklıdır.

 0
Neden Gözlerimiz Birbirinden Ayrıktır?

Neden Gözlerimiz Birbirinden Ayrıktır?


Nesneleri doğru perspektif içinde ve üç boyutlu olarak görebilmemiz için onlara iki gözümüzle birden bakmamız gerekir. Gözlerimiz birbirinden ayrık olduğundan her birinden aldığımız görüntü öbüründen biraz farklıdır. Ama bu görüntü görme sinirlerimizden geçip birleştiğinde üç boyutlu bir hal alır. En üstten en alta ve bir yandan öbür yana kadar görebileceğimiz alana görüş alanımız diyoruz.Çoğu insanda görüş alanı  65 ile 100 derece açı arasındadır. Birbirinden uzak gözler daha geniş bir görüş alanı sağlar.


Yani sorumuzun yanıtını kısaca cevaplayacak olursak;


1. Baktığımız şeylerin yerini tam olarak bilebilmemizi sağlar. Tek gözümüz kapatıyken baktığımız cisimlerin yerleri iki gözümüzle baktıklarımızdan farklı olabilir.


2. Görüş alanımızı genişletir. Tek gözümüzle görebildiğimiz alan ile iki gözümüzle görebildiğimiz alan birbirinden farklıdır.


3.Dengede durabilmemize yardımcı olur. İki gözünüz açıkken tek ayak üstünde durma  ile tek gözünüz kapalıyken tek ayak üstünde durma arasındaki zorluğu deneyerek gözlemleyebilirsiniz.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow