Neden Bazı Rüyaları Tekrar Görürüz

Neden tekrarlayan rüyalar gördüğümüzün ve beynimizin bize bunlar hakkında muhtemelen neler söyleyebileceğinin derinliklerine indik.

 0
Neden Bazı Rüyaları Tekrar Görürüz

Ortalama bir insan hayatının üçte birini uyuyarak geçirir. Vücudumuz uyku sırasında dinleniyor olsa da beynimiz, vücudu bir sonraki güne hazırlamak için bu dinlenme saatlerini oldukça işlevsel bir durumda geçirir. Bu, rüyalarımızın gerçekleşebileceği durumdur ve bu rüyalar, sevsek de sevmesek de, tekrar tekrar olma eğilimindedir.

Neden tekrarlayan rüyalar gördüğümüzün ve beynimizin bize bunlar hakkında muhtemelen neler söyleyebileceğinin derinliklerine indik.

Tekrarlayan rüyalar görüyorsanız, yalnız değilsiniz

Birden çok kez sizi rahatsız eden belirli bir rüya görüyorsanız, kendinizi cesaretsiz hissetmeyin. Gençlerin% 35'inde, ergenlerin ve yetişkinlerin% 60-75'inde tekrarlayan rüyaların gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu rüyalar hayatınızın herhangi bir noktasında yaşanabilirken, araştırmalar, insanların yaklaşık% 40'ının çocukluklarında tekrar eden rüyalar görmeye başladığını,% 15'inden fazlasının ise yetişkinlikte başladığını göstermiştir.

Tekrarlayan rüyalar için popüler temalar vardır

Bir anket, insanların genel olarak gördükleri rüyaların  şunlar olduğunu gösterdi:

  • Düşmek
  • Kovalanmak
  • Okula geri dönmek
  • Bir test veya önemli bir olay için hazırlıksız olmak
  • Uçmak


Bu rüyaların çoğu olumsuz ve endişeye neden olan duyguları uyandırır. Araştırmalar, zihinsel ve psikolojik iyilik hali düşük olan kişilerin bu tür tekrarlayan rüyalara daha yatkın olduklarını göstermiştir.

Ne hissettiğinin bir yansıması olabilirler

Bir sınava hazırlıksız olma hayali kurmak, özellikle sınav dönemlerinde öğrenciler arasında ortak bir tema olabilir. Bu, beynin bir öğrencinin hissedebileceği fiziksel ve zihinsel stresi canlandırma biçimidir. Düşmeyle ilgili rüyalar, belirli durumlar hakkındaki korkulara ve güvensizliklere bağlanabilir. Düşen dişlerle ilgili bir rüya, utangaç bir kişinin kendini ifade etmekteki zorluğunun bir yansıması olabilir.

Bir şeyi düzeltmeniz gerektiğini işaret edebilirler

Teorisyenler, tekrarlanan rüyaların hayalperestin hayatındaki çözülmemiş sorunlarla bağlantılı olabileceğini tahmin ederken, diğerleri bu rüyaların bir kişi geçmiş travmalarla başa çıkmaya çalışırken ortaya çıktığını düşünüyor. Uzmanlar, tekrarla ilgili belirli rüyaların gizli arzularınız, korkularınız veya tamamen başka bir şey olabileceğini açıklıyor - bir arkadaşla barışmak gibi.

Tekrarlayan rüyaları azaltmaya yönelik ipuçları

Olumsuz rüyalar genellikle stres tarafından tetiklendiğinden, sorunu hafifletmenin en iyi yolu stres seviyenizi azaltmaktır. Kabus görmenize neden olan sorunları çözmenin yanı sıra, yeterince uyumak, rahat koşullarda uyumak, dengeli bir yaşam ve diyet sürdürmek gibi faktörleri göz önünde bulundurmak da önemlidir. Bir psikiyatrist veya uyku terapistini ziyaret etmek, hayalleriniz genel refahınızı olumsuz etkiliyorsa yardımcı olabilir.

Her zaman tekrar eden belirli rüyalarınız var mı? Yoksa uyandığınızda rüyalarınızı çabucak unutur musunuz?

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow