Netflix'in Abone Sayısı Düşüyor. Peki Nasıl Önlemler Alınacak?

Dünyaca ünlü filmm ve dizi platformu Netflix'in abone sayısı ilk kez azaldı. Bunun üzerine harekete geçen firmanın önlem olarak birtakım değişikliklere gitmesi bekleniyor...

 0
Netflix'in Abone Sayısı Düşüyor. Peki Nasıl Önlemler Alınacak?

Netflix'in abone sayısı, uzun zaman sonra ilk kez düşüşe geçerken, yayın devi 25 pazarlama çalışanını işten çıkardı ve milyarlarca dolarlık yıllık içerik bütçesini kontrol etmek için harekete geçti.

Netflix, bilançoyu yeniden iyileştirmek için çeşitli önlemler düşünüyor. Şirketin 2022’de içeriğe 18 milyar dolar kadar harcama yapması beklense de, bazı kaynaklar tarafından ABD merkezli Business Insider’a yapılan açıklamada, şirketin ilk on yıllık ihtişamlı günlerinden oldukça uzakta olduğu vurgulandı.

Netflix'te reklam dönemi

Alman Bild gazetesi, Netflix’in abone kaybının ardından yapabileceği değişiklikleri değerlendirdi. Buna göre, yayın platformu için önümüzdeki günlerde, kişiye özel reklamların düşünüldüğü belirtilirken, bunun platforma nasıl entegre edileceği ise merak ediliyor. 

Ayrıca eski popülerliğini yitiren talk şov ve müzikallerin de gelecek yıl platformda daha az yer alması bekleniyor.

Maliyetli yapımlar yerine ucuz ama etkili yapımlar

Bild gazetesine göre yayın platformu, daha ucuz ama etkili yapımların peşinde. Yüksek maliyetli yapımların sayısının azalacağı, düşük maliyetli ve farklı ülke yapımlarının artacağı düşünülüyor. Ancak bu konuda, kalitesiz yapımların artmasından da endişeleniliyor. 

Ayrıca dizilerdeki maliyetli sahnelerin veya sezonların da kısılacağı konuşuyor. Örneğin, geçtiğimiz günlerde yayınlanan “Russian Doll” dizisinin ikinci sezonu birincisine göre daha az bölümden oluşmakta ve aynı zamanda daha düşük bütçeyle çekilmiş…

Daha kısa süreli bölümler

Bir iddia ise, yapımların sürelerinin kısaltılması. Ancak bu olasılık ne kadar konuşulsa da, Netflix yöneticisi Bela Bajaria, daha kısa bölümlerin ekonomik sebepleri olmadığını, sadece yaratıcı sebepleri olduğunu söylemişti.

Netflix’te parola paylaşmak artık tarihe karışıyor… Buna göre, bir hesaba birden fazla kişinin ulaşımı mümkünken, Netflix’in daha sert önlemlerle paylaşılan hesaplar için ek ücretlerin alınması bekleniyor. Uygulama, Güney Amerika ülkelerinde başladı bile.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow