PANAYIR

panayırların bir çoğundan bahsetmek mümkündür. Ben burada sadece bugün başlayan, şahit olduğum ve gittiğım Bolu iline bağlı Seben İlçesi' ndeki panayırdan bahsedeceğim. Bu panayır bugün başladı. Panayırda çocüklar için mini bir lunaparkta kurulmuştu. Panayırı gezerken buranın semt pazarının çarşamba olmasından kaynaklı; meyve, sebze vb ürünlerde mevcuttu. Bir bölümünde giysi tezgahları bulunmaktaydı.

 0
PANAYIR

İnsanlar etkileşim içinde olmalılar her alanda. Birlikte olmak, birliktelik, herhangibir şekilde bağ kurmak, ortaklıklar oluşturmak önemli ve güzel yaklaşımlardan birisidir.

Zamanın belli dilimlerinde kurulan ve bir araya gelinip, eglenilerek vakit geçirılen, alış veriş yapılan, kültür gelenek görenek veya birikimlerin paylaşılıp aktarıldığ; ekonomik sosyal vb amaçlarıyla ve birçok insanca toplanılan yerdir panayır.

Ülkemizin birçok yerinde yapılır ve kurulur panayırlar. Genellikle küçük nüfuslu yerlerde olur bu tür etkinlik. Önemlidir panayır, güzeldir ve etkilidir her açıdan...

Bu panayırların bir çoğundan bahsetmek mümkündür. Ben burada sadece bugün başlayan, şahit olduğum ve gittiğım Bolu iline bağlı Seben İlçesi' ndeki panayırdan bahsedeceğim. Bu panayır bugün başladı. Panayırda çocüklar için mini bir lunaparkta kurulmuştu. Panayırı gezerken buranın semt pazarının çarşamba olmasından kaynaklı; meyve, sebze vb ürünlerde mevcuttu. Bir bölümünde giysi tezgahları bulunmaktaydı.

Çocuklar için, mısır, elma şekeri, pamuk helva satanlar vardı. Halka tatlısı sıcak sıcak dökülüp anında satılıyordu. Yemeden geçemedim. Ben davet ediyorum sizde buyurun.

Bu panayırlarda ortak bir slogan olsa iyi olur bence her sene değişen. Mesela bu sene bence " Seben! Evlatlarını Geri Kazan " uygun bir slogan olurdu.

Çünkü; gençler iş bulmak için başka yerlere göçmel zorunda kalmışlar. Yaşlı nüfus hakim burada. 2018 de nüfus 5250 iken, 2020 de 4750 şu an. Nüfus artış oranı eksi değerlerde. 

Çözüm olarak buraya Bolu, dışar il veya ilçelerden üç adet fabrika çekilmeli. Yatırımcıya ücretsiz yer veya bina yardımı yapılmalı. Gerekirse su elektrik desteği sağlanmalı. Bunlarda konuşulabilir bu panayırlarda...

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

MelihYALÇINÖZ Eğitim Fakültesi Lisans Mezunu İnsan Hakları Yüksek Lisans Mezunu Askeri Madalya Sahibi