En Popüler 7 Arama Motoru

İşte en popüler arama motorlarından sekiz tanesi, her birinin SEO artıları ve eksileri hakkında kısa bir araştırma ve bazı değerli optimizasyon ipuçları.

 0
En Popüler  7 Arama Motoru

Arama Motorları, internette bulunan tonlarca bilgiyi filtrelememizi ve en doğru sonuçları almamızı sağlar. Ve çoğu insan arama motorlarına çok fazla ilgi göstermezken, sonuçların doğruluğuna ve internette gezinirken keyif aldığınız deneyime büyük ölçüde katkıda bulunur. Google'ın üstünlüğü nedeniyle tek arama motoru olduğunu düşünseniz de, diğer olağanüstü arama motorlarının da olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Bu yazı, piyasadaki en iyi arama motorlarından bazılarının sıralamasını sağlamayı amaçlamaktadır.

1. Google

Google, dünya çapındaki pazarın% 90'ından fazlasını kapsayan en popüler arama motoru olmasının yanı sıra, onu piyasadaki en iyi arama motoru yapan olağanüstü özelliklere sahiptir. Son teknoloji algoritmalara, kullanımı kolay arayüze ve kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimine sahiptir. Platform, kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için arama motoru sonuçlarını ve özelliklerini sürekli olarak güncellemesiyle ünlüdür.

Artıları

Kullanımı kolay arayüzlerinde kaliteli arama sonuçları sağlar
Sonuçlarını ve özelliklerini düzenli olarak günceller
En büyük tek web sayfası kataloğuna sahiptir

Eksileri

Platform, kullanıcıların tarama alışkanlıklarını  reklam verenlerle  paylaşıyor.

2. Bing

Microsoft’un Bing'i, dünyanın en ünlü ikinci arama motorudur. Google'ı pazar payı açısından geniş bir marjla takip etse de, kullanıcıları heyecanlandırabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Yeni başlayanlar için, arama motoru filtreleri reklamlar, resimler, haritalar, videolar ve haberler gibi farklı sekmelerle sonuçlanır. Ayrıca, kullanıcılara daha sonra Microsoft ve Windows mağazalarında kullanabilecekleri puanları biriktirme şansı verir. Ayrıca tüm tarayıcılarda kusursuz bir şekilde çalışır.

Artıları

Gizli ve gösterilmemiş içeriği eşit şekilde tarar
Arama motoru, blogları değil ana sayfaları sıralar
Olağanüstü video dizine sahiptir

Eksileri

Google ile karşılaştırıldığında daha yavaştır
Forumlar genellikle arama sonuçlarında alt sıralarda yer alır

3. Yahoo

Bir zamanlar Google'dan daha popüler olmasına  rağmen Yahoo, pazar payı açısından üçüncü sıraya geriledi. Web portalı hala popüler ve Alexa'ya göre en çok ziyaret edilen on birinci site olduğu söyleniyor. Yahoo etkileyici bir arayüze, temiz sonuçlara ve etkileyici bir web sitesi kataloğuna sahiptir.

Artıları

Kapsamlı organik sonuçlar sunar
Alışveriş araması, diğer arama motorlarından daha fazla özelliğe ve seçeneğe sahiptir.
Yahoo Finance, Yahoo mail, Yahoo cevapları ve çeşitli mobil uygulamalar gibi diğer hizmetlere sahiptir

Eksileri

Reklamların net olmayan şekilde etiketlenmesi, organik ve organik olmayan sonuçları ayırt etmeyi zorlaştırır
Tarihsiz arama sonuçları

4. Baidu

2000 yılında kurulan Baidu, Çin'de hakimiyete sahip birinci sınıf bir arama motorudur. Platform, yıllar içinde kullanıcı sayısında düzenli bir artış yaşıyor. Ve esas olarak Çin'de kullanılmasına rağmen, yine de sezgisel bir arayüze, çok sayıda arama seçeneğine ve üstün kaliteli arama sonuçlarına sahiptir.

Artıları

Mükemmel özelliklere ve yüksek kaliteli arama sonuçlarına sahiptir
Dünyanın en büyük yapay zeka ve internet hizmeti şirketlerinden biri tarafından desteklenmektedir
Çok sayıda reklam seçeneği vardır

Eksileri

Hükümet tarafından yüksek oranda sansürlendi
Arama motorunun bütünlüğü zaman zaman sorgulandı

5. Yandex

Yandex 1997 yılında kuruldu ve Rusya'da en çok kullanılan arama motoru olma özelliği taşıyor. Yandex’in ana şirketi, makine öğrenimiyle desteklenen istihbarat ürünleri ve hizmetleri yaratmada uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olarak kendini gösteriyor. Bununla birlikte, pazar payının% 65'inden fazlasını oluşturan Rusya'daki en kapsamlı arama motorlarından biri. Yandex ile resimler, haritalar ve hatta videolar dahil her şeyi arayabilirsiniz.

Artıları

Birinci sınıf, yerel olarak alakalı arama sonuçları sunar
Görsel arama seçeneği türünün tek örneği
Farklı ülkeler için özelleştirilebilir
Geocoder, Translation, Places ve Static map hizmetleri sağlar.

Eksileri

Diğer arama motorlarının çoğu gibi kullanıcı verilerini toplar

6. DuckDuckGo

Diğer bir olağanüstü arama motoru Duckduckgo'dur. Diğer arama motorlarının aksine Duckduckgo, kişisel arama bilgilerini izlemedikleri veya saklamadıkları için kullanıcıların gizliliğine değer verir. Arama motoru, görseller, haritalar ve videolardan her şeyi aramanıza olanak tanır. Tüm yanıtların ilk sayfada göründüğü sıfır tıklama bilgileri gibi olağanüstü özelliklere sahiptir. Netleştirme sorusu, daha doğru sonuçlar için ne aradığınızı netleştirir.

Artıları

Kullanıcı bilgilerini izlemez veya kataloglamaz
Anında aramalar için hızlı sonuçlar sağlar
Temiz ve anlaşılır bir arayüze sahiptir

Eksileri

Sonuçlar kişiselleştirilmez
Sınırlı görsel arama sonuçları sunar

7. ContextualWeb

Bağlamsal Web Araması, kullanıcıların milyarlarca web sayfasına, habere ve resme tek bir API çağrısıyla erişmesini sağlayan güçlü bir API'dir. API, sizi insan beyninin anıları daha anlayışlı arama sonuçları için nasıl indekslediğini taklit eden bir arama motoruna bağlar. Bu API, kişiselleştirilmiş aramalar için bir bağlam oluşturmak üzere kullanıcı bilgileri ve davranışlarının bir kombinasyonunu kullanır. Deneyiminizi özelleştirmenize ve doğru ve alakalı arama sonuçları almanıza yardımcı olur.

Artıları

Hızlı ve doğru sonuçlar verir
Kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için bağlamsal teknolojiyi ve temel anlambilim kullanır
Milyarlarca web sayfası içeren bir veritabanına erişim sağlar

Eksileri

API, teknik bilgisi olmayan kullanıcılar için zorlayıcı olabilecek gelişmiş bir teknoloji kullanır

8. Yippy Search

Yippy Search, kullanıcıların diğer arama motorlarının bulamayacaklarını keşfetmelerine yardımcı olan son teknoloji bir derin web motorudur. Tipik aramalarda derin web sayfalarını ortaya çıkarmak daha zor olduğundan, Yippy Araması bu web sayfalarını bulmanıza yardımcı olur. Devletle ilgili beslemeler, hobi ilgi alanlarına yönelik bloglar, akademik araştırmalar veya sıra dışı haberler gibi bulunması zor bilgileri aramanızı sağlar.

Artıları

İstenmeyen web sitelerini engeller
Arama sonuçları ekranında tonlarca ilgili konuya yer verir
Sonuçlar ekranında önizlemeler sağlar

Eksileri

Filtreleme sürecini kapatmak zor
Çok sayıda reklamla birlikte gelir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow