Psikiyatrik İlaçlar

Günümüzde kullanılan psikiyatrik ilaçların faydası, zararları ve önemleri nedir biliyor musunuz ? Bu ilaçların bazı yönlerini bilmek size bir şey kaybettirmeyecektir.

 0
Psikiyatrik İlaçlar
İlaçların kullanımı

Öncelikle bilmeyenler için psikiyatrik ilaçlardan bahsedeyim. Psikiyatrik ilaçlar, İlaç ana dalından ayrılan bir daldır ve bu ilaç türünün de bir çok türü vardır. Örnek olarak; Antidepresanlar, antipsikotikler, dengeleyiciler gibi bir çok dalı vardır. Burada hepsini anlatmaya kalksak çok uzun süreceği için bu başlık altında sadece genel olarak psikiyatrik ilaçlardan bahsedeceğim. 

Şunu bilmenizi isterim, bu ilaçlar elbette karaciğerinize zarar veriyor ama bunun sebebi psikiyatrik ilaç olması değil! Bunun sebebi ilaç olması. Her ilaç karaciğere veya başka bir organa zarar verir. Bu zarar ölümcül ya da yaralayıcı bir hasar değil tabii ki. Sadece yoran ve eskisine nazaran biraz daha az çalışır hale getiriyor o kadar. 

Bu ilaçlara ihtiyaç duyanlar elbet kullanması lazım. Örneğin ben kullanıyorum, düzenli olarak Medikinet ve Misol adlı ilaçları kullanıyorum. Bunlar ne diye soracak olursanız da kısaca şöyle açıklayayım size.

Medikinet: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite de kullanılan bir ilaç. Ben bunu odağım artsın diye kullanıyorum.

Misol: bir antidepresan türüdür. Olayı SSRI (Türkçe açılımı ile Seçici serotonin geri alım inhibitörü) içeren maddeleri vücuduma almamı sağlıyor. Peki nedir bu SSRI derseniz de onu da başka bir yazımda anlatırım 

Kısacası Psikiyatrik ilaçlar aslında zararlı değil aksine aşırı faydalı ve yararınıza olan ilaçlardır sanıldığı gibi bağımlılık yapar yok onu yapar yok bunu yapar tarzı şeyler kesinlikle YOKTUR! Unutmayın ki bunlar WHO (Dünya Sağlık Örgütü)'dan geçiyor. Yani sizin elinize geçmeden yüzlerce kez kontrol ediliyor. Tabii ki yanlış kullanımları zarar ve bağımlı yapabilir bu da sizin suçunuz olur. Elinizde bir bıçak varsa onu kendinize saplamayın gerektiği şekilde kullanın!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow