Rekabet Kurumu WhatsApp Veri Paylaşımını Durdurma Kararı Aldı

Rekabet Kurumu, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini kullanma hakkını geçici olarak durdurma kararı aldı.

 0
Rekabet Kurumu WhatsApp Veri Paylaşımını Durdurma Kararı Aldı

Rekabet Kurumu WhatsApp Veri Paylaşımını Durdurma Kararı Aldı

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz dönemde WhatsApp’ın kullanıcı verilerini başka servisler amacıyla kullanma hakkını geçici olarak durdurma kararı aldı.

WhatsApp uygulaması, Ocak 2021 itibariyle kullanım koşullarını güncellemiş ve kullanıcılara ait mesajlaşma verilerini Facebook uygulamasıyla paylaşma kararı almıştı. Bu kararın açıklanmasıyla birlikte, WhatsApp kullanıcıları değişiklikleri kabul etmediklerini ve artık uygulamayı kullanmaya devam etmeyeceklerini bildirdi. Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerde WhatsApp kullanıcı verilerini paylaşmayacaktı. Bütün dünyadan tepki gören bu değişiklik kararı Türkiye’de de Rekabet Kurumu’nun konuyla ilgili soruşturma başlatmasına sebep oldu. Yakın zamanda Rekabet Kurumu’nun başlattığı inceleme sonuca bağlandı.

Rekabet Kurumu WhatsApp soruşturmasını 11 Ocak 2021 tarihinde başlattı ve kısa süre sonra geçici tedbir kararlarını paylaştı. Rekabet Kurumu’nun aldığı karar, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini diğer hizmetlerle paylaşamayacağı şeklinde oldu. Buna göre, yenilenen sözleşmeyi kabul eden WhatsApp kullanıcılarının verileri Facebook ve benzeri hiçbir hizmetle paylaşılmayacak. Alınan karar Türkiye’de de geçerli olacak.

WhasApp Geri Adım Attı

Rekabet Kurumu kullanıcıları tedirgin eden WhatsApp güncellemesi hakkında, “Düzenlenmiş olan rapora ve incelenmiş bulunan dosyanın kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun, 9. madde, 4. fıkra uyarınca; Facebook Türkiye’de, 8 Şubat 2021 tarihi itibariyle WhatsApp kullanıcı verilerini başka hizmetler için kullanmaya yönelik getirdiği koşulları durduracak ve koşulları kabul eden veya etmeyen bütün kullanıcılara, Facebook tarafından veri paylaşımıyla ilgili yeni koşulların durdurulduğunun anıldığı tarihe kadar bildirilmesi biçiminde geçici bir tedbir alınmasına, gerekçeli olan kararın tebliğinden itibaren, 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolunun açık bulunması koşuluyla, oybirliği ile karar verilmiştir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bunun üzerine WhatsApp, 8 Şubat 2021 itibariyle uygulamaya koymayı planladığı yeni sözleşme tarihini 15 Mayıs 2021 tarihine kadar erteledi. WhatsApp, bu ertelemenin kullanıcıların kafa karışıklıklarını gidermek ve sözleşmenin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için yapıldığını bildirdi. Her ne kadar WhasApp veri paylaşım sözleşmesinin hayata geçirilmesini istese de, Türkiye’deki kullanıcı verilerini Facebook ve benzeri hizmetlerle paylaşamayacak.



Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow