Satranç Oynamak

Hayat satranç oyununa benzer. Yaşadığımız bu rekabet çağında insanların hamlelerine karşı bazı hamleler yaparak onlara üstünlük kurmaya çalışıyoruz. Satranç oyununda da aynı durum hâkimdir. Dolayısıyla satranç oynayarak kendi zihnimizi güçlendirmek ve bize karşı olan hamlelere nasıl cevap vereceğimizi öğrenmek oldukça önemlidir.

 0
Satranç Oynamak

 Hayat satranç oyununa benzer. Yaşadığımız bu rekabet çağında insanların hamlelerine karşı bazı hamleler yaparak onlara üstünlük kurmaya çalışıyoruz. Satranç oyununda da aynı durum hâkimdir. Dolayısıyla satranç oynayarak kendi zihnimizi güçlendirmek ve bize karşı olan hamlelere nasıl cevap vereceğimizi öğrenmek oldukça önemlidir. Satranç oynadığınız takdirde öngörünüz artmaya başlar, gerçek hayatta rakibinizin hamlelerini daha o yapmadan görebilirsiniz. Satrancı gerçek hayatla ilişkilendirebilirsiniz.

 Ben satranç oynarken genel anlamda karakter analizi yaparım. Rakibim sürekli saldırıyorsa eğer gerçek hayatta saldırgan, sadece savunma yapıyorsa gerçek hayatta savunmacı gibi.

 Rakibinizin hamlelerini öngörebilmeniz sayesinde kendisinden her zaman bir adım önde olursunuz. Yaşadığınız tüm kavgalar ve tüm tartışmalar aslında bir satranç oyunuydu. Eğer bu oyunda iyi iseniz düşmanlarınızdan her zaman bir adım önde olursunuz.

 Satranç içinde sonsuz ihtimallerin barındığı aşırı karmaşık bir oyundur. İlk başladığınızda size çok basitmiş gibi gelebilir. Ancak bu işin içine girip incelikleri öğrendiğinizde satranç oyununun bu inanılmaz karmaşıklığı ve sonsuz ihtimaller serisini gördüğünüzde oldukça şaşıracaksınız.

 Satranç oynamayı bilmiyorsanız öğrenin, eğer biliyorsanız kendinizi geliştirin. Rakibinizin zayıflıklarını, tehditleri, fırsatları, kendi zayıflıklarınızı ve güçlü yönlerinizi gerçek anlamda fark edebilme ve bu durumu lehinize kullanabilme fırsatına erişebileceksiniz.

 Satranç oynamak insanlara sadece klasik bir oyunmuş gibi geliyor. Ama bu işin içine girip kendi hayatınızla ilişkilendirdiğinizde hiçte öyle olmadığını göreceksiniz. 

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow