Serbest Çalışma Nedir ? (Freelance)

Serbest çalışan bir iş, bir kişinin şirket tarafından istihdam edilmek yerine kendisi için yaptığı ve kuruluşlar için müşteri çalışmalarını içerebilen bir iş. Serbest meslek sahibi esasen serbest meslek sahibidir ve iş, istihdam sektörünün her yerinden gelir.

cgcg
 0
Serbest Çalışma Nedir ? (Freelance)

Bu, çok küçükten çok büyüğe değişen çok çeşitli şirketleri içerir. Kuruluşlar, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hatta devlet kurumlarının tümü genellikle sözleşmeli serbest çalışanları işe alır. Serbest çalışma seçeneklerinin geniş kapsamı nedeniyle, esasen her kariyer alanında iş vardır ve tek seferlik işlerden uzun vadeli projelere kadar değişebilir.

İş ayrıca doğrudan müşteriye sunulabilir veya yukarıda listelenenler gibi genel alanlara odaklanabilir veya niş beceri setleri gerektiren belirli endüstrilere çevrilebilir.

FREELANCE ÇALIŞMA FARKI?
Serbest çalışma, birçok yönden geleneksel istihdamdan farklıdır. İlk olarak, bir serbest çalışan, yönetim gözetiminden bağımsız olarak çalışma saatlerini ayarlamaktan ve sürdürmekten sorumludur. Bu, projelere harcanan zaman, faturalandırma ve kendi vergilerinizi ödeme konusunda kapı bekçisi olacağınız anlamına gelir.

Serbest çalışan bir çalışan, çalıştığı herhangi bir kuruluş için bir çalışan değil, bir müteahhittir. İş için gelir, sektöre, becerilere ve deneyiminize bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Genel olarak, daha fazla eğitim gerektiren beceriler, genellikle o kadar fazla gerektirmeyen becerilerden daha fazlasını öder. Halihazırda sahip olduğunuz becerileri kullanmak, geleneksel istihdamdan geçiş yapmaya başlamanın hızlı ve uygun maliyetli bir yolu olabilir.

Kendi müşterilerinizi seçebilir ve kendi çalışma saatlerinizi belirleyebilirsiniz. Bağımsız bir müteahhit olarak işin nasıl tamamlanacağı konusunda söz sahibisiniz; yani, size birçok yaratıcı lisans veren belirli bir projeye nasıl yaklaştığınızdır.

Pek çok sektörde yüksek talep olduğu için serbest çalışanlar için pazar büyümeye devam ediyor.

Bu, piyasanın rekabetçi olmadığı anlamına gelmez çünkü muhtemelen geleneksel istihdam sektöründen daha rekabetçidir. Ancak, işverenler faydaları gördükçe güvenilir serbest çalışanlara olan ihtiyaç artmaya devam edecek.

SERBEST ÇALIŞMANIN EKSİLERİ
Serbest çalışma herkes için değildir. Projenin tamamlanması sırasında çok fazla el ele tutuşmayı sevenler, serbest çalışan olarak yabancılaşmış hissedebilirler. Bir ekibin parçası olarak en iyi şekilde çalışırsanız, tek başınıza çalışmak için çok zaman harcadığınız için mücadele edebilirsiniz.

Serbest çalışan olarak çalışmak her zaman tutarlı değildir ve bu, geleneksel istihdamdan önemli bir farktır. Daha büyük projeleri olan veya devam eden çalışmaları olan müşteriler bulmak buna karşı koymanın bir yoludur, ancak yavaş başlayacaktır. Faturaları ödemek için yeterli müşteri bulmak da zor olabilir.

Bir temel oluşturmak uzun zaman alıyor ve tutarlı iş sunabilecek müşterileri bulmak daha da uzun sürüyor. Dikkatli para yönetimi ve sürekli ek fırsatlar aramak, başarının anahtarıdır.

Serbest çalışmaya başlamak, bir iş arama panosuna göz atmak ve açık projelere başvurmak kadar kolay olabilir.

Sunduğunuz hizmetler konusunda net olmak ve hedef pazarınızı bilmek, erken dönemdeki bazı zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir ve sizi geleneksel istihdam işinizi bırakmaya bir adım daha yaklaştırabilir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

cg Merhaba