Siber Zorbalığa Karşı 10 Çok Etkili Yöntem

Zorbalık geçmişten günümüze inanılmaz bir boyut değiştirdi ve artık daha da tehlikeli bir hal almaya başladı. Günümüzde herkes bu çok ciddi boyutlarda tehlike yaratabilecek zorbalığı yapabilir hem de tek tıkla ve anonim olarak. Şimdi de gelin bunlardan korunmanın yollarına bakalım.

 0
Siber Zorbalığa Karşı 10 Çok Etkili Yöntem

Siber zorbalığa maruz kalmak günümüzde artık oldukça olası ve etkileri büyük olabiliyor. Bu saldırıları önlemenin basit ama en etkili yöntemlerini beraber inceleyelim.

1- Durumu Biri ile Paylaşın

Bu belki de zorbalığı yaşayanlar için tehdit edildikleri için en zoru fakat inanın bu zorbalığın ciddi bir boyuta dönüşmesini çok ciddi oranda engelliyor. Arası teknoloji ile pek de iyi olmayan bir yetişkin ile bile bu durumu paylaşmanız bir çok olası olumsuz senaryoyu engelleyebilir. Bu yüzden bu adımı gayretli ve dikkatli bir şekilde uygulamaya çalışın.

2- Her Şeyi Saklayın

Zorbalığa dair olabilecek bütün kayıtları kaydedin veya not edin zira sonrası için hem kanıt olacaktır hem de yol gösterici olacaktır. Ayrıca zorba tarafından tüm verilerin yok edilmesi de oldukça olasıdır.

3- Etkileşim Kurmayın

Gelen tehdit mesajı veya mail sizleri bir şeyler yapmaya zorlayabilir. İstediğini yapmak direk oltasına takılmak olurken pazarlık yapmak vs. gibi şeyler için etkileşim kurmak da büyük yara almanıza sebep olabilir. O yüzden bu konuda oldukça dikkatli davranmalısınız.

4- Daha Fazla Bilgi Edinin

Her zaman en iyi çıkış yolu için birden fazla seçenekler mevcuttur. Bilgi edinip en iyisini seçmeye çalışmak çıkış yolları için şansınızı arttırır.

5- Kapsamı Anlayın

Bu işin en masum görünen uygulamalar dahil her birinde gerçekleşebileceğinin farkında olun ve ona göre her adımınızı dikkatle atmaya özen gösterin.

6- İşaretlerin Farkında Olun

Daha önce buna maruz kalmış ya da o an maruz kalıyor olan arkadaşlarınızın belirtilerine dikkat edin ve erken farkına varın zira bu belki de onun hayatına büyük bir katkı sağlayabilir. Dikkatli olun ve gözlemleyin.

7- Verileri Güvende Tutun

İş elbette hukuki sürece dayanacak ve o aşamaya gelindiğinde ne kadar güvenli veri o kadar pozitif sonuç.

8- Onlardan Biri Olmayın

Globalleşen dünyada herkes teknoloji ile ilgili ve bilgi birikimi var fakat sakın bunları kötüye kullanıp onlardan biri olmayın çünkü bu doğrudan masum insanların da dahili veya harici hayatını karartanız demektir.

9- Birbirinize Destek Olun

Pek önemli gibi görünmese de aslında duygusal anlamda işin en önemli ve gerekli kısmı burası lütfen bu aşmayı asla unutmayalım ve atlamayalım

10- Zorbalardan Hesap Sorun 

Eğer bir gün bunların sona ermesini istiyorsak kesinlikle hesap sormalı ve yaşattıklarının bedelinin hesabı sorulmalıdır. Böylece rahat yaptıkları ve eğlenceli sandıkları şeyin aslında ne kadar felaket kötü bir tavır olduğunun belki farkına varabilirler.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow