Sıvı İhtiyacını Karşılayacak 10 BESİN

Yazın özellikle sıcaklığın artması ile birlikte insanlarda çok ciddi seviyede sıvı kayıpları görülebiliyor. Ve bu durum kişinin başına dertler açabiliyor. Peki tek yol bol su içmek midir? Başka besinler ile durumu iyileştirebilir miyiz? Nedir bu besinler ve çareler? Gelin beraber inceleyelim.

 0
Sıvı İhtiyacını Karşılayacak 10 BESİN

Yaz ayları ve artan sıcaklık buna bir de ek olarak tabiki nem ve sürekli terleme hissiyatı. Yazın artan sıvı kaybını dengelemek ve vücudumuzu zinde tutabilmek için neler yapmalıyız? Hangi besinleri yaz aylarında daha sık tüketmeliyiz? İşte yaz aylarında sıvı ihtiyacımızı giderecek besinlerin listesi:

1- Salatalık

Yüzde 95 oranında su içeriği ile en fazla oranı olan salatalığı özellikle yaz aylarında sofranızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz. 

2- Erik 

Yüksek lif içeriği ile sıvı kaybında olduğu gibi diyet zamanında tüketebileceğiniz muhteşem bir besin. Fakat hasret gidermek adına tuzlu tuzlu çok yememelisiniz çünkü fazla tuzun yaratabileceği olumsuz durumlar olabilir. Dikkat ediniz.

3- Yoğurt

Yine sıvı kaybına çok yararlı olduğu gibi içerdiği besin kaynakları ile de muhteşem işe yarayan yoğurdu hepimizin sık sık tüketmesinde fayda var.

4- Karpuz

Önerilmese bile yaz aylarının favorisi olan karpuz içerdiği yüksek sıvı seviyesi ile sıvı kaybı için bire bir çözüm.

5- Kavun

Yine bir yüksek sıvı içeriği ve sıvı kaybı için mükemmel çözümlerden biri olan kavun tüketilmesi bu mevsimlerde oldukça güzel ve gerekli fakat dikkat böbrek hastaları uzmanların kontrolünde tüketmelilerdir.

6- Kabak

Evet listenin belki de en şaşırtıcılarından birisi fakat sürekli yenen ağır yemeklerin yaz aylarındaki etkisi de düşünülünce zaman za

7- Çilek

İçerdiği yüksek antioksidan ile sağlığa da son derece faydalı olan çilek yaz aylarının vazgeçilmezlerinden biridir.

8- Şeftali

Birçok farklı sorun için çözüm olan şeftali ara öğün olarak veya yemeklerin arasında bir şekilde bulundurularak tüketilmesi sıvı kaybı da dahil olmak üzere birçok soruna merhem olabilir.

9- Marul

Yapısı ve içerdikleri gereği bol bol tüketmekten hiç çekinmeyebileceğiniz en sağlıklı besinlerdendir. Yaz aylarında sık tüketilmesi tavsiye edilir.

10- Domates

Pişmiş halinden ziyade içerisindeki sıvıyı koruduğu hali yaz aylarında tüketilmesi için tavsiye edilir. Rahatlıkla salatalarınızda ve öğün aralarınızda tüketebilirsiniz.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow