STAJ'DA İYİ İZLENİM BIRAKMANIN BASİT AMA ETKİLİ 5 YOLU

Hemen hemen her birimiz mesleğimizde iş hayatına atılmadan önce bir veya birden fazla staj döneminden geçeriz ve bu dönemler kariyerimizin başlangıcı hatta bazılarımız için belirleyicisi olabiliyor. Peki bu stajı en efektiv bir şekilde nasıl geçirebiliriz? Detaylar haberin devamında, iyi okumalar dilerim

 0
STAJ'DA İYİ İZLENİM BIRAKMANIN BASİT AMA ETKİLİ 5 YOLU

1 - CV ve Staj Öncesi Evraklarınızı Eksiksiz Halletmek

Tabi ki başvururken ve başvurunuz kabul olduktan sonra birtakım evrak işlerini halletmeniz gerekecek. Eğer ki burada özensiz ve ilgisiz olursanız hem işlerinizin aksamasına hem de daha ilk başta kötü bir izlenim yaratabilirsiniz. Bu yüzden sorumluluklarınızı yerine getirin ve İnsan Kaynakları bölümü ile net bir bilgi alışverişi içerisinde olun.

2 - Firmayı Tanımak ve İletişim

İlk günlerde tabi ki size inanılmaz iş yükü bindirmezler ve sizden büyük talepleri olmaz. Fakat bu bölümde erkenden temel işleri öğrenmeniz, bol soru sormanız ve herkes ile iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır. Bu sayede kötü bir tecrübe yaşasanız bile (ki yaşayacağınızı sanmıyorum) ileride oluşabilecek daha kötü bir felaketin önüne geçmiş olursunuz. Herkes ile iletişiminizi iyi tutmaya çalışmanız kesinlikle fark edilecektir ve fark yaratacaktır. Bu kritik noktayı sakın atlamayın.

3 - İşten Kaçmayın Hatta Extra İş Alın

Staj dönemi işi öğrenme dönemi ve bildiğiniz üzere biraz da ayak işi yapma dönemi olarak bilinir. Bu işlerden kaçmamalı hatta extra işler almalısınız. Ve yeri geldiğinde mesleki sorumluluklardan bazılarını almayı talep etmeli ve bolca soru sorarak öğrenmelisiniz. Bunlar staj döneminizi en faydalı bir şekilde geçirmenizi ve ilerisi için belki de önemli referanslar ve networkler elde etmenizi sağlayabilir.

4 - Çözüm Arayın

Şirkette bulunan aksaklık veya daha önce çözüme varılmış problemleri tespit edin. Bu problemler ile ilgili yetkili kişilere danışın ve problem üzerine aradığınız çözümler ile ilgili muhakeme gerçekleştirin. Bunu ne kadar sık yaparsanız o kadar çok bilmediğiniz şeyleri öğrenme imkanınız olur. Ve bunlar mesleki kariyeriniz için önemli katkılar sağlayabilir.

5 - Talep Edin

Kimse size bilgileri ya da tecrübeleri altın tepside sunmaz. Bu yüzden sizin istekli olmanız ve bazı şeyleri talep etmeniz gerekir. Çok fazla amiyane bir tabirle bilgileri ve tecrübeleri zorla almalısınız. Tabi ki bu sadece bir mübalağa. Fakat siz talep etmezseniz -ki staj süreleri çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşir genellikle- staj dönemi boyunca elde ettiğiniz tek şey staj defteriniz olur. Bu yüzden elinizden geldiğince yukarıda yazılanları aktif bir şekilde gerçekleştirmeye çalışın.

BONUS: Ne olursa olsun her daim enerjik ve güler yüzlü olmaya çalışın. Bu tabi ki malesef sabahın 5'inde kalkıp 8'de işbaşı yapınca pek kolay olmuyor. Ama afyonunuz patladığı andan itibaren ortama pozitiflik saçmanız sizin ve çevreniz açısından çok çok iyi olacaktır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow