Sürücüsüz araba hayatımızı nasıl etkileyecek?

Yeni teknolojiler sayesinde sürücüsüz araba dönemine hızlı geçiş devam ediyor.

 0
Sürücüsüz araba hayatımızı nasıl etkileyecek?

Otonom araba yani sürücüsüz araba yapay zeka ile kontrol edilen, çeşitli sensörleri sayesinde insan müdahalesine gerek kalmadan çevreyi algılama ve hareket etme yeteğine sahiptir. Son derece otomatize olduğu için robot araba olarak da bilinirler.

Trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Haliyle birçok trafik sorunu da artmaktadır. Otonom arabaların bu sorunların önüne geçebilmesi merak konusu olmaya devam etmekte. Otonom arabalar hedeflenen bölgeye ilerlerken çevreyi ve trafiği algılar. Alkollü, uykusuz ve cep telefonu ile konuşurken araç kullanmaktan kaynaklanan kazaların önüne geçilmesi avantaj sağlayacak. Yaralanmalar azalacak hatta kazaların önlenmesiyle sigorta gibi maliyetler de azalacaktır.

Varması gereken yere ulaşan otonom araç kendiliğinden park yerine gidecek. Yola çıkmadan önce tüm detayları tespit edecek; trafik yoğunluğunu, hangi yolu kullanacağını bildirecek. Trafikte birbirleriyle iletişim kurup yol verme gibi becerilere sahip olacak. Şerit ihlali, yakın takip mesafesi gibi hataları yapmayacağı için trafik akışı da olumlu etkilenecektir.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Ftm. 1993 yılında Antalya'da doğdum. Hekimlik yapmaktayım.