Tasarrufun Sırları: Bütçenizi Canlandıracak 12 Yöntem

Aklınıza daha önce gelmemiş olabilecek bu tasarruf yöntemleriyle paranız cebinizde kalsın.

 0
Tasarrufun Sırları: Bütçenizi Canlandıracak  12 Yöntem

1.     Pencerelerinizde kış modunu uygulayın

PVC kapı ve pencerelerde yaş ve kış mevsimi için kilit ayarı bulunmaktadır. Youtube gibi platformlardan izleyerek nasıl uygulanacağını öğrenebilirsiniz.

2.     İnternet alışverişlerinizi geri ödemeli platformlardan yapın

Günümüzde neredeyse hepimiz internet alışverişi yapıyoruz. Artıway gibi, pek çok online alışveriş sitesini barındıran ve o sitelere kendisi üzerinden ulaşarak alışveriş yaptığınızda %1-5 kadar geri ödeme sunan platformlardan faydalanabilirsiniz.

3.     Pirinç ve bulgur gibi kuru gıdalarınızı defne baharatıyla koruyun

Toptan satın alarak pirinç ve bulgur gibi gıdaların masraflarından tasarruf edebilirsiniz. Uzun süre saklayabilmek için de kurutulmuş defne yapraklarını, kuru gıdalarınızı sakladığınız kaplara ekleyebilirsiniz.

4.     Gıdaları doğru saklama metotlarını öğrenin.

Sebze ve meyvelerin doğru koşullarda saklanması israf olan gıda miktarını azalttığı gibi, ekstra gıda masrafını da önlemiş olur. Yeşilliklerinizi, nemini alabilecek bez ya da kağıt havlulara sararak buzdolabının sebzeliğinde saklarsanız çok daha uzun süre dayanır.

5.     Arka planda çalışan uygulamalara dur deyin

Telefonunuzun arka planında çalışan uygulamalar şarjınızı hızla tüketir. Ayarlardan bu uygulamaları durdurabilir ya da çok önemli uygulamalar değilse silebilirsiniz.

6.     Göz hizasındaki ürünlerden kaçının

Marketler en pahalı ürünlerini göz hizasına yerleştirir. En alt ya da en yukarı raflara bakmak daha uygun fiyatlı ürünleri bulmanızı kolaylaştırır.

7.     Temizlik için ev yapımı tarifler kullanın

Yüzey ve cam temizliğinde kullanılan ev hijyen ürünlerinizi internette bulabileceğiniz tariflerle hazırlayarak tasarruf edebilirsiniz.

8.     Kağıt havlu kullanmayın

Kağıt havlu kullanmak yerine kumaş havlu kullanmak masaraftan kısmanıza yardımcı olur.

9.     Deterjanlarınızı önerilen en düşük miktarda kullanın

Çoğu deterjanın arkasında önerilen kullanım miktarı yazar. Çoğumuz fark etmeden bu miktarların üzerinde kullanırız. Oysaki deterjanlar yoğunlaştırılmış ürünlerdir ve genelde az miktarları temizlik için yeterli olur. Hatta bulaşık tabletlerinde yarım tablet kullanımının da temizlikte yeterli olduğunu söyleyenler bulunmaktadır.

10. Değiş Tokuş Günleri Düzenleyin

Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla veya komşularınızla eşya ve giysi değiş-tokuş günleri düzenleyerek kendi ihtiyaçlarınızı ve çocukların ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Hem de küçülen kıyafetler gibi artık kullanılmayan eşyalarınızdan faydalanılmasını sağlarsınız.

11. Borcam tercih edin

Fırında yemek yaparken borcam tercih edin ve fırınınızın derecesini  20°C azaltın. Cam ısı enerjisini iyi iletir böylelikle en yüksek sıcaklıkları kullanmadan yemeklerinizi iyi şekilde pişirebilirsiniz.

12. Fırın kullanırken yemeği üst raflara yerleştirin

Yiyeceklerinizi fırının üst raflarında pişirmek, pişirme sürenizi kısaltarak tasarruf etmenizi sağlar.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow