Türkiye'de Genç Olmak

Türkiye sınırları içinde yaşayan gençlerin genel bir profili ve yaşam koşulları. Bakmak ile görmek arasında çok büyük bir fark vardır. Yazdıklarımı sadece görenler anlayıp hak verecektir.

 0
Türkiye'de Genç Olmak

Hali vakti yerinde olan gençleri tenzi ederek başlamak istiyorum. Çünkü şu andan itibaren yazacağım hiçbir şey ana babadan zengin gençleri bağlamıyor, ki ben de öyle olsam bu yazıyı yazma gereği duyarmıydım tartışılır. Başta ayırdığım gençleri şezlonglarında kokteylleriyle baş başa bırakırken konumuza geçiyoruz. Şu an gözünüzü 1 dk için kapatıp 25 yaşınıza kadar nasıl geldiğinizi gözünüzde canlandırmanızı rica ediyorum. Kendi gözümden gördüğüm şeyleri yazayım, sizlerde onaylicaksınız eminim. Sürekli bir belirsizlik ve siyasi kargaşalar, dolar sadece dolar, o bilmem kaç ekran kartlı ve ramli pc, evet gezmek istediğiniz avrupa, amerika ve daha birçok ülke, 10 yıl sonrasını düşünmeden yani yarını düşünmeden uyuduğunuz gün sayısı, elinizdeki paranın değersizliği ve yapacağınız şeylerin azlığı vb. O kadar çok ki gözlerimizin önüne gelen şeyler yazdıkça yazılır, çoğaldıkça çoğalır. Çoğumuzda artık ultra lüks yaşam hayali yok artık, hayallerimiz minimal ve insanca yaşama doğru evrildi artık. Milyonluk yatlar değilde sinemadan sonra güzel bir yemek yiyip akşam yastıkta rahat uyumak mesela, istediğimiz elbiseyi, ayakkabıyı giyebilmek. Üniversiteye girip 4 yıl veyahut 2 yıl okuduktan sonra iş bulabilmek. Bir yerde çalıştığımız zaman köle muamelesi görmemek, 12 saat çalıştırılıp hayatlarımıza ket vurulmaması gibi basit ve insancıl hayallerimiz var artık. Bunları isteyen gençler kör olmayıp etraflarını gözlemleyen gençler. Nedir bu kör olmamak biraz açayım:

1- Yaşadığı ülkenin tarım ve turizm potansiyelini görür.

2- Yaşadığı ülkenin genç nüfusunun becerikli ve yetenekli olduğunu görür.

3- Yaşadığı ülkenin birçok farklı etnik ve dini rengini görerek bunları tanır, saygı ve anlayış gösterilmesi gerektiğini görür.

4- Yaşadığı ülkenin ekonomik zorluklarının 3-5 kişinin çıkar davasından olduğunu görür. 

Bakmak kör olmakla eş anlamlıdır. Sadece görenler bu yazdıklarımı anlayacaktır arkadaşlarım. Lütfen bakmayı bırakıp görmeye başlayalım. Kendimiz için görmiyeceksek bugünün zorluklarını, yarınların gençleri için görelim ve değiştirelim şu durmuş saatin pilini.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow