Twitter, Verileri İzlemek İçin Kullanıcılardan İzin İstiyor!

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple'ın Uygulama Takibi Şeffaflığı kuralları dahilinde Twitter'ın güncel sürümlerinde kullanıcılardan verilerini izleyebilmek için izin istediği ortaya çıktı.

 0
Twitter, Verileri İzlemek İçin Kullanıcılardan İzin İstiyor!

iOS 14.5 sürümünün  bir parçasıyla birlikte telefona gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı, Iphone kullanıcılarının uygulamalar tarafından hangi verilerinin topladığınının görebilmesine imkan tanıyor. Ayrıca uygulamanın bu verileri toplamaya devammesi için de kullanıcıdan izin alması gerekli. Hal böyle olunca Twitter, kullanıcılardan izin isteyen yeni bir giriş sayfası ekledi.

Size Özel Reklam Gösterimi İçin

Popüler sosyal medya şirketi Twitter, bu izni  vermenin 'reklamları size özel tutmaya' yardımcı olacağının altını çiziyor. Sürüm 8.65 ile gelmeye başlayan sayfada: "Twitter'ın, kullandığınız uygulamalar ve ziyaret ettiğiniz web siteleri gibi bu cihazdaki diğer şirketlerin verilerini izlemesine izin vererek reklamların sizinle alakalı olmasını sağlayın." ifadeleri yer alıyor.

Açılır pencereyle Twitter'ın neden izin istediğini belirten bir destek sayfası da yer alıyor. Bu sayfada ayrıca kullanıcının izin vermesini destekleyebilmek için platformun mevcut "uygulama gizlilik politikası"na da bir bağlantı bulunuyor.

Ayrıca verilerin takip edilmesine izin vermek ya da verilen izini kaldırmak ayarlardan düzenlenebiliyor. Twitter ve benzeri birçok uygulama ve düzenleyiciler, Uygulama Takibi Şeffaflığı'nın teknoloji devi Apple'ın kendi reklam ağına haksız avantaj sağlayacağı ve uygulama geliştiricilerin reklam gelirlerinde önemli bir düşüşe yol açacağı gerekçesiyle karşı tarafta yer alıyorlar.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow