Üniversite Sınavına Hazırlık

Genel olarak üniversite sınavına hazırlanırken oluşturduğum plan ve yaptıklarım.Mutlaka yazılı planınız olsun.Sadece sınav için değil genel olarak hayatınız için de bir plan gerekli.

 0
Üniversite Sınavına Hazırlık

  Üniversite sınavına hazırlanmak oldukça zor bir süreç.Bu süreçten geçerken tabi ki çoğu zaman strese giriyoruz.Konular yetişicek mi ya da ben şu dersi yapamıyorum,bu konulara nasıl çalışıcam gibi birçok şeyi kafamıza takıyoruz ve sınava hazırlanmamız da önümüze engel oluyorlar.Ben bugün kendim uyguladığım ve araştırdığım fazla sıkı olmayan ders çalışma programımı anlatmak istiyorum.

  Öncelikle kafamda okumak istediğim bölümü belirledim ve hedefimi çizdim.Ona göre ders çalışma planı oluşturdum.

  En başta söylemek istediğim çok önemli bir konu var.Mutlaka ama mutlaka günde en az bir test paragraf çözmeniz lazım.Çünkü artık yeni nesil matematik soruları bile okuduğumuzu anlamaya yönelik sayısaldan çok sözel olarak soruluyor sorular.Son üç senedir çıkan matematik soruları böyle, onun için kesinlikle her gün paragraf testi çözmek zorundasınız.Ve zaman geçtikçe günlük paragraf testlerini arttırmalısınız.

  İkinci olarak söylemek istediğim önemli konu ise günlük kitap okumak.Şimdi diyeceksiniz sınava hazırlanıyorum zamanımı kitapla harcayamam.Böyle bir düşünceye sahipseniz eğer çok yanlış bir algı.Bakın kitabı zorunlu olarak değil de dinlenmek için okumayı denerseniz tamamen yararınıza olacaktır.Günde en az beş sayfa okumak emin olun sınava kadar gerçekten okuduğunuzu anlama konusunda sizleri çok fazla geliştirecektir.Hoşunuza giden ya da merak ettiğiniz bir romanı alın.Mesela matematik testi çözdünüz mola verdiniz.Sadece beş sayfa okuyun pek bir zaman kaybı değil.Hem kendinizi türkçe konusunda geliştirirsiniz hem de farklı bir şey ile ilgilendiğiniz için sıkılmazsınız.Fazla uzatmadan kendi konuma döneceğim.

  Ben sınava hazırlanırken ilk başta yazılı bir plan hazırladım.Daha sonra hangi bölümden sınava gireceğimi belirledim ve ona göre kitaplarımı aldım.

  Günlük 20 soru paragraf ile başladım.Ve aynı güne bir sayısal bir sözel ders ekledim böylece sıkılmamış oldum.Tabi ki bu benim kendi fikrim.Akşamında da kitap okuyup uyudum.

  Sabahları erken kalkıp konularıma çalışıyordum.Tabi sadece üniversite sınavanı girmek için odaklamıştım kendimi.O sene okula gitmiyordum işe gitmiyordum sadece sınava odaklanmıştım.Ama tabi kendimi de sıkmıyordum.Çeşitli aktiviteler de yapıyordum.Bence farklılık her zaman insana ilham getirir.

  Nasıl hazırlandığım konusunun pek derinine inmedim.Benim için en önemli olan konulara değindim.

  Yazımı sonlandırırken tekrardan söylüyorum.Mutlaka yazılı bir planınız olsun.Şöyle bir söz vardır:

  "Planlı yaşamak daima başarı ve mutluluk getirir"

  Günlük paragraf çözmeyi sakın unutmayın.

  Başarılar...

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

UnlimitedUnknowns 21 Yaşındayım.Edebiyat Fakültesi öğrencisiyim.Genel olarak araştırmayı ve okumayı seviyorum.İlgilendiğim konular; Tarih,Coğrafya,Astronomi,Filoloji.Her konu hakkında yazı yazmayı ve araştırma yapmayı kendimde elzem olarak görüyorum.