Uygulamamızın Ne Zaman Satılması Gerektiğini Nasıl Anlarız?

Uygulamanızı satmanın zamanının geldiğini nasıl anlamanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır

 0
Uygulamamızın Ne Zaman Satılması Gerektiğini Nasıl Anlarız?

Hayalinizdeki uygulamayı geliştirdiniz ve son birkaç aydır sürdürüyorsunuz. Ayrıca, sizin için büyük bir gelir getiriyor, bu yüzden gitmesine izin vermek daha da zorlaşıyor. Bu durumda ne yaparsın? Sadece vazgeçip yeni bir proje üzerinde çalışmaya mı başlıyorsunuz yoksa yeni bir uygulama yapmak ve eskisini korumak arasında zamanınızı mı bölüyorsunuz?

Bu, binlerce mobil geliştiricinin yanıtlaması gereken bir soru. Birçoğu zamanlarını bölme yolunu seçti, sadece kendilerini yeni fırsatlarda çok daha sınırlı bulmak için, diğerleri ise eski projeyi yalnızca uygulama mağazası dediğimiz gürültünün içinde kaybolduğunu görmek için terk etti.

Gerçek şu ki, uygulamanıza ne kadar bağlı olursanız olun, her zaman gitme zamanı olacaktır. Eğer gitmesine izin vermiyorsan, iki uçtan birine sıkışmış olacaksın.

Uygulamanızı satmanın zamanının geldiğini nasıl anlamanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Bakım zorlaşıyor

Şimdiye kadar geliştirilen ve uzun ömür beklentisi arayan her uygulamanın, yıllar boyunca güncellemek ve bakımını yapmak için daima özel bir ekibi olmalıdır. Bu ekip sadece siz veya sizin için çalışmak üzere işe aldığınız birkaç kişi olabilir.

Yine de, kaç kişiyi işe alabileceğinizden bağımsız olarak, eski bir uygulamanın bakımı, boş zamanınızın çoğunu almaya devam edecektir. Değilse, bir servete mal olacak.

Teknoloji endüstrisinin ne kadar hızlı ilerlediği düşünüldüğünde, uygulamanın zaman geçtikçe alakalı kalması zorlaşıyor. Birçok yeni uygulama zaten eklenmiş yeni özelliklerle çıkacağından ve yalnızca müşteriyi uzaklaştıracağından, düzenli güncellemeler bu yüzden önemlidir.

Tüm uygulamanın sıfırdan yeniden yapılması gereken noktaya geldiğinizde, satmak için çok geç olduğunu anlarsınız.

Rekabetçi kalması için uygulamada aylık güncellemelere ihtiyaç duyduğunuzu anladığınız an, satışa sunmaya ne zaman başlayacağınızdır.

 

Daha kazançlı bir fikrin var

Geliştiricilerin uygulamalarını satışa sunmasının bir başka önemli nedeni de üzerinde çalışmak istedikleri yeni bir fikre sahip olmalarıdır.

Elbette mevcut uygulamalarının arka planda çalışmasını sağlayabilirler, ancak onları hem finansal hem de zaman açısından kaynaklardan tahliye edecektir. Bu, yeni projenin gelişimini engeller, böylece onu gerçekten serbest bırakıp para kazanabileceğiniz zamanı uzatır.

Eski uygulama da bu süreçte kötüleşir ve bu modelde ilerledikçe daha az ve daha az kaynak elde edersiniz.

Uygulamayı satmak için alacağınız fonların, yeni fikrinizin tüm geliştirme süreci boyunca sizi destekleyecek kadar yeterli olduğundan emin olun.

Uygulamanızın değeri nedir?

Diyelim ki reklam, sponsorlu içerik ve ücretli premium sürüm yerleştirdiğiniz bir fitness uygulaması geliştirdiniz.

Yıllık bazda uygulamadan yaklaşık 100.000 dolar net kar elde ettiğinizi varsayalım (asla bu kadar istikrarlı değil, hayal edelim).

Ancak, uygulamayı sürdürmeye, yeni özellikler bulmaya ve bu özellikleri uygulamaya çalışarak saatler harcıyorsunuz. Bunların tümü, uygulama bakımı hakkında dikkate almanız gereken maliyetlerdir. Uygulama mağazası ücretleri ve barındırma veya bulut depolama gibi çeşitli diğer maliyetleri eklemeyi unutmayın. Bunun gibi bir uygulama için ne kadar talep etmelisiniz?

Uygulamanın yalnızca pazardaki en iyi uygulamalar kullanılarak geliştirildiğini göz önünde bulundurarak, yılda 3 kez bir fiyat yakalamanız muhtemeldir. Yani, en iyi bahsiniz bu durumda 300.000 dolar istemektir.

Bununla birlikte, uygulamada çok fazla hata varsa, modası geçmiş kodla yazılmışsa ve tam günlük bakım gerektiriyorsa, alıcının net gelir tutarının iki katından fazlasını almaması muhtemeldir.

Böylece seçimleriniz 300.000 $ veya 200.000 $ 'a kadar kaynar. Bu, uygulama geliştiricilerinin eski uygulamalarını daha yüksek bir fiyata satmak için güncellemek için her şeyi beklemeye almasının nedenlerinden biridir, aynı şeyi yapmanızı da öneririm, her şeyi tekrar sıfırdan tekrar yapmayın .

Yaşadığınız yere bağlı olarak, yeni bir projeyi bitirmek ve başlatmak için gereken süre boyunca sizi desteklemek için 300.000 dolar yeterlidir, bu nedenle bir süre gelir elde etmekten korkmayın. Aslında, bir bütçeye bağımlı olan ve kendilerini sınırlaması gereken biriyseniz, tasarruf hesabınıza her zaman para yatırabilir ve bankaya her ay size belirli bir tutar aktarması talimatını verebilirsiniz.

Uygulamanızı satmamanız için nedenler

Uygulamanızı satmanın ve bununla ilgili işlemlerin yapılmasının nedenleri olduğu gibi, oluşturma işleminize daha uzun süre dayanmanızı sağlayacak başka faktörler de vardır.

Bu nedenlerden bazıları hem etik hem de ekonomiktir. Yaptıklarınızı neden saklamanız gerektiğini deneyelim.

Alıcı güvenilmez

Unutmayın, uygulamayı satarken,  şirketin arka planlarını kontrol ettiğinizden ve satın alma işleminizi yaptıktan sonra tasarımınızla ne yapmak istediklerini sorun.

Şirketin iş modelinde bazı etik konular olduğuna inanıyorsanız, teklifi reddetmek ve gerekirse daha güvenilir biriyle daha küçük bir teklif almak en iyisidir.

Neden? Çünkü bu uygulama üzerinde adınız var. Ürünün telif hakkını veya sahipliğini bırakmanızdan bağımsız olarak, hala bunu yapan sizsiniz ve bu şekilde kalacaktır.

Alıcı bu uygulamayı etik olmayan bir şey için kullanırsa, aynı zamanda kir içinde sürüklenecek adınız olacaktır. Ve isminiz endüstride kusurlu hale geldiğinde, daha küçük bir teklif için gitmekten daha zordur.

Yatırımcılar var

Yatırımcılar, başvurunuzu satmadan önce her zaman dikkate almanız gereken bir şeydir. Her ne kadar satışa benzese de, ürünün büyük bir bölümünün hala size ait olacağını hatırlamanız gerekir.

Yatırımcı, kendiniz veya bazı personel işe alarak, uygulamayı güncellemek için sonraki çiftiniz için giderlerinizi finanse etmeye hazır olacak. Size adanmış kaynaklar tükendiğinde, uygulama tamamen yeni bir şekle sahip olacak ve uzun vadede potansiyel olarak çok daha fazlasını yapacaktır.

Bir bakım ekibine sahip olma lüksüne sahip olacaksınız, satışlar ise büyük olasılıkla daha iyi bağlantıları olan yatırımcı tarafından yapılacak. Eski uygulamaya çok fazla veya herhangi bir zaman ayırmanıza ve daha yeni projelere odaklanmanıza gerek yoktur.

Ancak yatırımcı ile yaptığınız anlaşmanın sizi yeni yönlere dalmanızı sınırlamadığından emin olun.

Uygulamanın satış süreci hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Bu özel etkinlikte daha deneyimli biriyseniz, yeni taktikler veya kreasyonlarınızdan en iyi şekilde yararlanma yöntemleri konusunda beni güncellemekten çekinmeyin.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow