Uyku Düzeni Problemleri

Uyku düzensizliğinden ve yorgunluktan şikayet edenlere..

 0
Uyku Düzeni Problemleri
Uyku Düzeni Problemleri

Uyku hepimizin yaşamında önemli bir yere sahiptir. Uykusuz kalmak tüm gün içindeki yorgunluğumuzu, halsizliğimizi, enerjimizi hatta insanlara karşı olan davranışlarımızı bile etkileyebilir. Bu yüzden uyku saatlerimize dikkat etmek ve düzenli uyumak kesinlikle çok büyük önem taşımaktadır. 

Ancak çoğu insan uykuya dalma, düzenli uyuma konusunda sıkıntılar yaşar. Bunun sebebi gün içindeki yorgunluk, iş saatlerinin düzensizliği gibi bir çok sebepten dolayı olabilir. Bu yüzden sizin uyku dalmanızı kolaylaştıracak bir yöntemden bahsedeceğim.

4-7-8 Tekniği

4-7-8 tekniği uykuya dalmak için en çok kullanılan yöntemlerin başında gelir. Önce dilinizi damağınıza değdiriyorsunuz ve bütün süreç boyunca orada tutuyorsunuz. 4 saniye boyunca burnunuzdan nefes alın, 7 saniye boyunca nefesinizi tutun, 8 saniyede de verin. Bu işlemi 4 kere arka arkaya yapın, farkı göreceksiniz. Üzerinize bir ağırlık çökecek ve uykuya geçişiniz daha kolay olacak. Bu tekniği 3 gün arka arkaya denemenizde fayda var. 

Uykuya dalma sürenizi yedikleriniz, beslenmeniz, spor alışkanlıklarınız da oldukça büyük ölçüde etkileyecektir. Uyumadan önce şeker ve kafein tüketmemeye, gün içinde 1 saat antreman yapmaya özen göstermek bu yolda işinizi oldukça önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Uyku düzeni alışkanlığı kazanmak için uyku saatlerinize 21 gün boyunca dikkat etmelisiniz. 21 günün sonunda artık aynı saatlerde vücudunuzun ağırlaştığını ve uykunun bedeninizi ele geçirdiğini göreceksiniz ki gün içindeki enerjinizde meydana gelen değişiklikler de bunu size gösterecek.

Sağlık ve sevgiyle kalın.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow