Uzun süre TV izlemenin çocuklar için zararları nelerdir?

Uzun süre televizyon izlemenin çocuklar için zararları çok fazladır. Çocukların gelişimleri ve hareketleri üzerinde olumsuz etkileri vardır. Örneğin, uzun süre televizyon izlemenin beyin gelişimini olumsuz olarak etkilediği, sosyal ve dil becerilerinin gelişimini geciktirdiği ve okuma ve yazma becerilerinin gelişimini zorlaştırdığı görülmüştür. Ayrıca, uzun süre televizyon izlemenin çocukların göz sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve obeziteye yol açabileceği de bilinmektedir.

 0
Uzun süre TV izlemenin çocuklar için zararları nelerdir?

Uzun süre televizyon izlemenin çocuklar üzerindeki etkileri her geçen gün daha fazla kanıtlanmaktadır. Uzun süre televizyon izlemenin beyin gelişiminde olumsuz etkileri vardır. Diğer taraftan, çocukların okuma, yazma ve dil becerilerinin gelişiminde gecikme oluşturur. Ayrıca, uzun süre televizyon izlemenin çocukların göz sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve obeziteye yol açabileceği de bilinmektedir. Aynı zamanda, çocukların televizyon izlemek için harcadıkları zaman diğer aktivitelerden, özellikle de fiziksel etkinliklerden çıkarılmış olur. Çoğu çocuğun televizyon izleyerek geçirdiği zaman, okuma, çalışma ve arkadaşlarıyla etkileşim kurma gibi önemli etkinliklerden çıkarılmış olur. Bu nedenle, çocukların uzun süre televizyon izlemesi özellikle toplumun tüm üyelerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için çok önemli bir risk oluşturmaktadır.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Arsibest Herkese merhaba, benim adım Mustafa. İmkânların çok az olduğu bir bölgede (Harran) dünyaya geldim. Çocukluğumdan beri sürekli kitap biriktirme ve okuma hevesim vardı. Zamanla bu hevesim çok büyüdü ve sürekli araştıran, okuyan ve sorgulayan birisi oldum. Doğduğum coğrafyanın tüm kısıtlı imkanlarına rağmen coğrafyam kaderim olmadı. 20 yaşına geldiğimde ilk kitabımı yazdım. Ardından farklı dergilerde ve sayfalarda yazarlık yapmaya başladım. Benim dönüm noktam yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de geçen bir ayet oldu. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 39/9) Bu ayet beni daha da okumaya sevk etti ve kendimi geliştirmek için pek çok eğitme katıldım. 40'tan fazla sertifika alarak kendimi geliştirdim. Bununla yetinmeyip kendi kitaplarımı yazdım. Şuanda 234'ten fazla makalem ile insanlara, insanlığa hizmet ediyorum ve her daim edeceğim...