Vahşi kapitalizmde nasıl ayakta kalırız

Kapitalizm yarışında yeni neferlere hayatta kalma dersleri içerir. Önemli not: İnsan olduğunu anımsayan bireylerin önerilen metodlardan uzak durması gerekir. Aksi takdirde gerçekliğin çölünde yalnızlığa mahkum olan bir kuklaya dönüşülebilir.

 0
Vahşi kapitalizmde nasıl ayakta kalırız
Vahşi kapitalizmde nasıl ayakta kalırız

   Duygusal bağların, ailevi ilişkilerin, arkadaşlıkların, dostlukların ve insanın kendini yalnız hissetmemesi için yanında bulunan 2.tekil şahısların rüzgar gülüne benzediğini yaşım 32 olunca anladım. Ergenlikten çıkıp da ekonomik düzenin işlemeye hazır birer çarkı haline geldiğimizde(Tabi üniversite öğrencileri daha geç) cebimize eklediğimiz her banknot kadar uzayda yer kapladığımızı da yeni öğrendim. Çevresi, ailesi, akrabası, arkadaşları sayıca çok olan dostlarım yalnızsınız! Sürünüzden eğer bacağı kırık olarak geri kalırsanız boğazınıza çökmeye hazırlanan avcıların varlığından haberdar olun isterim. Kendinizi gerçekliğin çölünde Serengeti aslanları ile mücadeleye iyi hazırlayın. 

   Küresel ölçekte insanlığın değerinin banka hesaplarındaki paralarla ölçüldüğü dönemlerde çocukların beyaz zihinlerine işlenen erdem, iyi insan olmak ve iyi insanların hayatta hep kazandığı konularını içeren masalları anlatmadan önce ekonomik düzenin ve insanın tek merdiveninin bir başka insanın omuzları olduğu gerçeğine değinmek gerekir. İstatiksel olarak gelir hanesine düzenli rakam kazandırmayan ya da bu potansiyele sahip olmayan insanların toplumda nasıl ötekileştirildiğinden haberdar olan bir nesil acımasız mantığıyla kapitalizmin bir neferi olarak yetişebilir. Böylece insani değerlere önem veren, maneviyatın maddiyattan her zaman önce geldiğini savunan kapitalist ekonomiye ters gelen anomalilerin yetişmesi önlenebilir. 

   Gelelim bu vahşi kapitalist sistemde nasıl ayakta kalacağımıza dair hayati önem taşıyan ipuçlarına. İlk olarak insani tarafımızı bir fanusun içine kapatıyoruz. Unutmayın yıllarca kapalı kalacak belki hiç açmayacağız. Çünkü bu zorlu süreçte gerek vicdanımız gerekse erdem ve ahlak ayağımıza takılan birer taş olmaktan öteye gidemeyecektir. İkinci olarak faydacı anlayışı iliklerimize kadar özümsememiz gerekecek. Bize faydası olmayan insanları etrafımızdan bir bir eleyeceğiz. Sonra başımıza gelebilecek en kötü şey empatidir. Eğer empati kurduğunuzu farkederseniz gözünüzü kapatın ve tekrar bencil olana dek ben varım! Sadece ben varım! diye tekrarlayın. Zekanızın ışıltıları başka insanlardan faydalanma konusunda sizin yolunuza ışık tutsun. Ezebildiğiniz kadar omuz ezin. Unutmayın Serengeti'de Aslan olmak o akşam tok uyuyacağınız anlamına gelir. Tek hedefiniz zenginleşmek ve maddi anlamda güç kazanmak olsun. Sakın paylaşmayın. Hayat bir yarıştır ve bu yarışta en önde olmanız gerekir. Şimdilik sadece bu metodları uygulayıp insanlığınızı unutursanız ve siz de bencil bir yaratık olmayı başarırsanız işte o zaman lüksü ve konformizmi tadabilirsiniz. Hepinize tiksindirici oyununuzda başarılar!

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow