Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ?

Bu yazıda bir yabancı dilin öğrenim sürecinden ve bu süreci kendimin de uyguladığından bahsederek bazı tavsiyeler de bulundum. Her bir adımı yapamasanız da en 2 tanesini uygulamanızı tavsiye ederim. Umarım beğenirsiniz.

cgcg
 0
Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir ?

Pahalı kurslara ve dil öğrenme programlarına ihtiyaç duymadan hızlı dil öğrenmenin yolu sizden geçiyor. Nasıl dil öğrenilir? sorusuna yanıt vermeye çalıştım . Kendim de dil öğrenirken bu adımları ilzedim. Size biraz bahsedeyim ;

  1. Öğrenmek istediğin dil ile ilgili ana dili olan birisini bul: Bir dili öğrenmenin en iyi yolu o dili konuşmaktır.Dil bilgisi ve kelime ezberleyerek onları kullanmadığın sürece zamanını boşa harcarsın.Bu yüzden öğrendiklerini dile dökmek sana daha yardımcı ve senin o dili konuşabilme özgüvenini arttıracaktır. Öğrenmek istediğin dili konuşan ve pratik yapmana yardımcı olacak bir arkadaş bulmaya çalış. Çevrende öğrenmek istediğin dili  konuşan birini bulamıyorsan internetten faydalan. Yabancı ülkelerdeki insanlar la çeşitli siteler ve mobil uygulamalar vasıtasıyla iletişime geç ve konuşmaya başla.
  2. Öğrenmek istediğin dili günde en 1-2 saat çalış: Biz Türkler bilirsiniz 4. sınıf tan (son zamanlarda 2.sınıftan beri) beri  İngilizce dersi alırız ama bir türlü İngilizce konuşamamaktan yakınırız. Bize öğretilen kitap ingilizcesi deriz ama biz her gğn düzenli bir şekilde çalışma yapmış olsaydık İngilizce'yi daha iyi öğrenmiş olurduk.Kaba tabirle dil nankördür. Her gün tekrar edilmelidir.
  3. Sözlük Kullan: Yanınızda dijital ya da normal sözlük taşıyın.Ne zaman bir kelimeye ihtiyaç duysan ona hızlı bir şekilde başvurabilmelisin. Bir sözlük taşımak, ihtiyaç duyulan kelimeyi çabucak bulmanı sağlar. Bu, özellikle öğrendiğin dili ana dilde konuşan biriyle sohbet ederken ve bir kelimeyi hatırlayamayıp konuşma akışını bozmak istemediğinde önemlidir.
  4. Öğrenmek istediğiniz dilde izleyin, okuyun ve yazın: Bu dönemde bir sürü dizi ve filmleri ya da televizyon programlarını internette kolay bir şekilde bulabilir, öğrenmeye çalıştığın dilde izleyebilirsin. Alt yazıya güvenme durumu olacağından, onları kullanmamaya çalışmalısın. İşleri daha da kolaylaştırmak için, Türkçe filmlerin dublajlı versiyonları veya çocukların izlediği çizgi filmler gibi, olay örgüsüne aşina olduğun programlar veya filmler izlemeye çalışabilirsin. Konuyu bilmen, kelime ve ifadeleri çözmede sana yardımcı olacaktır.  Ayrıca öğrenmek istediğin dilde okumaya ve yazmaya çalışmalısın. Eline bir gazete veya dergi okuyabilir ve anlamadığın kelimelere sözlükten bakabilirsin ya da her gün bir makale veya bir kitap okuyabilirsin.Yeni dilinde basit birkaç şey yazmayı da denemelisin, örneğin günlük yazmak gibi. Her gün her şeyi günlüğüne yazabilirsin.Öte yandan şarkı dinleyebilirsin ve eşlik edebilirsin. Bunları dene, daha aşina olacaksın öğrenmek istediğin dile 
  5. İmkanının olduğunda seçtiğin dilin konuşulduğu ülkeyi ziyaret et: Yeni öğrenmek istediğin dilin kullanıldığı bir ülkeye gidip orada bir miktar vakit geçirmen dil öğrenme kabiliyetini büyük ölçüde artırır. Oradaki yerel insanlarla iletiim kurmak, adres sormak, alışveriş yapmak, öylece o dil ve o dili konuşanlar hakkında yeni bir bakış açısı edinmiş olacaksın.Sözlü becerilerinin ne kadar basit olduğunun bir önemi yok, hata yapmaktan korkma, kendini konuşmaya zorladıkça kelime dağarcığın, dil bilgin ve telaffuzunda kısa sürede elle tutulur bir gelişme göreceksin.

Senin Tepkin Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

cg Merhaba